Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Salarii CAS ajutor inmormantare
Discuție deschisă în Fiscalitate - Salarii

CAS ajutor inmormantare

Stiu ca ajutorul de inmormantare este neimpozabil in cf.cu art.55 al 4 cod fiscal.
Si chiar daca e neimpozabil se calculeaza CAS la aceste venituri?
pai daca persoana este decedata ? cui ii calculezi cas?
Ajutoarele de inmormantare nu sunt incluse in categoria salariul individual brut realizat, a sporurilor sau a adaosurilor. Prin urmare, aceste ajutoare nu se trec in declaratia nominala CAS, iar asupra acestor sume nu se datoreaza contributia de asigurari sociale.