Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Solutionare plangere impotriva ordonantei procurorului ...
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Solutionare plangere impotriva ordonantei procurorului de scoatere de sub urmarire penala

Buna ziua! Va rog sa ma ajutati sa ma lamuresc cu o problema. La sfarsitul anului trecut am facut o plangere penala impotriva savarsirii infractiunii de fals in inscrisuri sub semnatura privata. Dupa efectuarea cercatarilor, procurorul a emis o ordonanta de scoatere de sub urmarire penala a invinuitei, datorita lipsei laturii subiective a infractiunii. Impotriva acestei ordonante am facut plangere, in termen de 20 de zile de la comunicare, in atentia primului procuror. Acum cateva zile am primit, din partea parchetului un raspuns conform caruia plangerea pe care am formulat-o a fost trimisa pentru competenta solutionare Judecatoriei. Acum exista un dosar pe rolul judecatoriei in care eu sunt petentul. De ce s-a procedat asa? Nu trebuia sa primesc raspunsul primului procuror la plangerea formulata de mine si abia apoi sa fac plangere la judecatorie (daca era cazul)?
da,trebuia sa va vina intai raspunsul de la prim procuror
nu intotdeauna vine raspunsul de la prim-procuror.de multe ori acesta,trimite dosarul la instanta pentru slutionare.
Potrivit art.278 indice 1 c.proc.pen. impotriva rezolutiei de scoatere de sub urmarire penala, persoana vatamata ale caror interese legitime sunt vatamate poate face plangere in termen de 20 de zile de la data comunicarii de catre procuror a modului de rezolvare potrivit art.277-278 , la judecatorul de la instanta careia i-ar reveni potrivit legii competenta sa judece cauza in prima instanta.
Concluzie:ati indreptat gresit plangerea astfel procurorul primind plangerea dvs.in mod corect a trimis- o spre solutionare instantei de judecata competente.
simonette12 a scris:

Potrivit art.278 indice 1 c.proc.pen. impotriva rezolutiei de scoatere de sub urmarire penala, persoana vatamata ale caror interese legitime sunt vatamate poate face plangere in termen de 20 de zile de la data comunicarii de catre procuror a modului de rezolvare potrivit art.277-278 , la judecatorul de la instanta careia i-ar reveni potrivit legii competenta sa judece cauza in prima instanta.
Concluzie:ati indreptat gresit plangerea astfel procurorul primind plangerea dvs.in mod corect a trimis- o spre solutionare instantei de judecata competente.

Parerea mea este ca va INSELATI RAU...
pe la inceputul articolului srie cam asa "DUPA RESPINGEREA plangerii facute conform 275-278", adica dupa ce a urmat toate caile de atac (procuror, prim-procuror sau -daca este cayul- procurorul ierarhic superior (atunci cand motivarea in drept a fost schimbata)
Plangerea impotriva reyolutiei nu se va primi in instanta daca nu ai o plangere impotriva reyolutiei(etc) proc. care, in cayul de fata, a fost corect indreptata. parerea mea...
@dorians. aberati

userul a fost lamurit si indrumat corect.

daca prim procurorul respinge plangerea,userul poate merge cu plangere la instanta.desi,uneori trimite direct procurorul plangerea in instanta pentru solutionare