Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general bilant- semnatura
Discuție deschisă în Contabilitate în general

bilant- semnatura

Bilantul trebuie neaparat semnat de un membru ceccar?
Din pacate DA
Da? Unde scrie?

Eu am citit asa:
Raportarile contabile la 30 iunie 2010 sunt semnate de persoanele in drept, cuprinzand si numele in clar al acestora.
Randul corespunzator calitatii persoanei care a intocmit Raportarile contabile la 30 iunie 2010 se completeaza astfel:
-directorul economic, contabilul-sef sau alta persoana imputernicita sa indeplineasca aceasta functie, potrivit legii;
-persoane fizice sau juridice, autorizate potrivit legii, membre ale Corpului Expertilor Contabili si Contabililor Autorizati din Romania.

Deci nu s-a schimbat nimic inca!
JolieCont, Contabil
DAca nu are director ec.sau contabil sef angajat,atunci semneaza Pj sau Fizice membre CECCAR..la atsa m-am referit..JolieCont
Pina la urma fiecare face cum crede la semnaturi,pe propia raspundere am vazut cazuri cind s-a depus bilant la ONR semnat doar de administrator..La noi in tara totul e posibil:D
Ilegalitati se intampla in toata lumea, nu doar la noi. Dar pentru moment nu este ileal ca bilantul sa fie semnat de o persoana cu studii economice superioare.
Deci raspunsul corect era NU, bilantul nu trebuie neaparat semnat de un membru CECCAR.
Bilantul poate sa fie semnat de o persoana cu studii economice superioare daca este incadrat la functia de contabil sef