avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 553 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general bilant- semnatura
Discuție deschisă în Contabilitate în general

bilant- semnatura

Bilantul trebuie neaparat semnat de un membru ceccar?
Cel mai recent răspuns: luciapap , utilizator 11:22, 15 Iulie 2010
Din pacate DA
Da? Unde scrie?

Eu am citit asa:
Raportarile contabile la 30 iunie 2010 sunt semnate de persoanele in drept, cuprinzand si numele in clar al acestora.
Randul corespunzator calitatii persoanei care a intocmit Raportarile contabile la 30 iunie 2010 se completeaza astfel:
-directorul economic, contabilul-sef sau alta persoana imputernicita sa indeplineasca aceasta functie, potrivit legii;
-persoane fizice sau juridice, autorizate potrivit legii, membre ale Corpului Expertilor Contabili si Contabililor Autorizati din Romania.

Deci nu s-a schimbat nimic inca!
Ultima modificare: Miercuri, 14 Iulie 2010
JolieCont, Contabil
DAca nu are director ec.sau contabil sef angajat,atunci semneaza Pj sau Fizice membre CECCAR..la atsa m-am referit..JolieCont
Pina la urma fiecare face cum crede la semnaturi,pe propia raspundere am vazut cazuri cind s-a depus bilant la ONR semnat doar de administrator..La noi in tara totul e posibil:D
Ilegalitati se intampla in toata lumea, nu doar la noi. Dar pentru moment nu este ileal ca bilantul sa fie semnat de o persoana cu studii economice superioare.
Deci raspunsul corect era NU, bilantul nu trebuie neaparat semnat de un membru CECCAR.
Bilantul poate sa fie semnat de o persoana cu studii economice superioare daca este incadrat la functia de contabil sef

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Diferenta contabil autorizat sau contabil salariat andrea_sb andrea_sb buna ziua as vrea sa stiu daca se poate sa tin contabilitatea unei firme daca nu am diploma de contabil sau recunoastere ceccar. am terminat Facultatea de ... (vezi toată discuția)
Certificare bilant Bogdan Frunza Bogdan Frunza buna ziua! unde gasesc temeiul legal pentru certificare bilantului de catre un membru ceccar? va multumesc frumos! (vezi toată discuția)
Economist contabil victorn victorn A-s dorii sa stiu daca am terminat fac. de stiinte ec.specializare contabilitate si sunt angajat la o societate com pot sa intocmesc bilantul..s-au trebuie sa ... (vezi toată discuția)