Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... taieri de salarii chiar sunt corecte??
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

taieri de salarii chiar sunt corecte??

Unde este venitul minim garantat daca la un angajat cu aproape 700 lei salar se taie 25 %?? :-/
Buna ziua !
Nu stiu daca sunt corecte , dar ... sunt legale , e cert !!!
Conform legii 118/2010 , salariul brut lunar nu poate scadea , dupa efectuarea reducerii de 25% , sub salariul minim brut pe tara garantat in plata (600 lei ) .
Atentie , nu e vorba de venit minim garantat reglementat de prevederile legii nr. 416/2001 (probabil o greseala de exprimare ) :D .
Prin OUG din iulie 2009, guvernul a marit cu 15% venitul minim garantat care inseamna:

Potrivit noilor reglementari nivelul lunar al venitului minim garantat va fi de 125 de lei pentru o persoana singura, 225 de lei pentru familiile formate din doua persoane, 313 lei pentru cele formate din trei persoane, 390 de lei pentru cele cu patru persoane, 462 de lei pentru familiile cu cinci persoane si cate 31 de lei pentru fiecare alta persoana din familie peste numarul de cinci.
La ce va referiti dvs. nu intra in venitul minim garantat.