Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Sporuri nevalorificate la calculul pensiei
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Sporuri nevalorificate la calculul pensiei

O situatie putin neclara....
S-au depus actele pentru o pensionare anticipata (anticipatie de 9 luni)
1. Perioada 1969- 1972 - in carnet de munca - inscriere ''B - 5 %'' si adeverinta spor conducere formatie de lucru - in baza HCM 914/1968 (manichiurista)
2. Perioada 1974-1975 - inscriere in carnet de munca - profesie laboranta determinari fizico-chimice metale neferoase (intrerprindere miniera aurifera) si adeverinta spor conditii deosebite - sume lunare in baza L.54/1974 si HCM 317/1970
3. Adeverinta pentru grupa a II a de munca - perioada 1974- 1981, conf. Ord,. 50/1990 Anexa 2 pct 154 - 100% si Hot. Cons. de Adm nr. 75/1990

NU s-au luat in considerare la calculul pensiei .
Motive mentionate in scris :
1 si 2 - Perioadele respective "nu fac parte din perioada 1992 - 2001'' perioada cand se iau in considerare inscrierile din c.m si adeverinte conf. art. 164(d) din L.19/2000.
3 - Nu a prezentat pe langa adeverinta - si copia hotararii cons. de adm. mentionata alaturi de Ord. 50/`90, aneza 2 pct, 154 pe respectiva adeverinta.
Este corect?

Continutul acestor adeverinte intra in responsabiltatea emitatorului , asumata prin semnarea si stampilarea acestora.
Pe de alta parte, pensionabilul nu are obligatia legala pentru a depune alte dovezi si justificari , in afara celor mentionate expres de lege - carte de munca si adeverinte....
In Ordinul 5/2004 cat si in Notele CNPAS cu privire la aplic. L.49/1992 si OG 5/2004 actualizata. in 2008, la sporurile care NU se valorifica la evaluarea pensiei - nu se regasesc in capV, nici sporurile de conducere B si nici sporurile pentru conditii grele de munca ( conditii speciale sau deosebite) acordate prin L.57/1974.
Din contra, ele se regasesc la sporuri, majorari,indemnizatii cu caracter permanent... cap II si III
Poate imi scapa mie ceva... e stufoasa rau legea asta tot modifcata,adaptata, completata si tot asa .. ( ba mai mult si cu articole constatate neconstitutionale ).
Rog ajutor sa inteleg ...de ce nu i s-au valorificat?
Va multumesc
ContSters122901, utilizator
Eu stiu ce sa va raspund, doamna? Aveti si n-aveti dreptate. :)

Cele doua HCM-uri la care faceti referire la pct. 1 si 2 nu exista in programul de legislatie. Asta nu inseamna ca n-au existat vreodata, ci ca cine stie in ce Buletin Oficial au fost publicate. Ceva este gresit si in motivarea primita de la casa de pensii sau ati scris dvs. gresit. Art. 164 din Legea nr. 19/2000 nu are litera d) si se refera la salarii si la sporul de vechime, nu la alte sporuri.

De asemenea, in Ordinul nr. 50/1990, astfel cum a fost modificat prin Ordinul nr. 100/1990 si prin Ordinul nr. 125/1990, nu exista pct. 154 in niciuna din cele doua anexe 2. In programul de legislatie Ordinul nr. 50/1990 are doua anexe 2, intrucat Ordinele nr. 100/1990 si nr. 125/1990 nu au fost niciodata publicate in Monitorul Oficial.

Mai exista niste scrisori ale Ministerului Muncii, deci niste acte interne, neopozabile tertilor, prin care au mai fost incadrate niste locuri de munca in grupa II de munca. Din acest motiv i se cere si copia Hotararii Consiliului de Administratie nr. 75/1990, pentru a intari incadrarea in grupa II de munca, incadrare care nu exista publicata in Monitorul Oficial (ma refer la locul de munca). Daca doamna o are, nu vad niciun motiv pentru care nu ar da-o casei de pensii.

Pe de alta parte, potrivit OUG nr. 4/2005 sporul de conducere si sporul pentru activitatea lucrata in conditii deosebite sunt sporuri cu caracter permanent. Va rog sa reveniti cu motivarea exacta a casei teritoriale de pensii in privinta neluarii in calcul a celor doua sporuri.
Din eroare la tastare si fiind cam ocupata, nu am observat ca am tastat `d` in loc de alin.3 art. 164 din Legea nr.19/2000. Imi cer scuze.

Continutul adresei emisa de C.J.P. cuprinde 3 pct.
1.Cererea dvs...... motiv pentru care se va proceda la recalcularea drepturlor de pensie cu acordarea lor de la data respectiva. ( se gresise si data de la care intra in drepturi)
De aici, copiez intocmai :
"2. Legea nr. 19/2000 la art. 164 alin. (3) prevede la determinarea punctajelor anuale, pe langa salariile prevazute se au in vedere si sporurile cu caracter permanent, care, dupa data de 1 aprilie 1992 au facut parte din baza de calcul a pensiilor conform legislatiei anterioare si care sunt inregistrate in carnetul de munca sau sunt dovedite cu adeverinte eliberate de unitati, conform legislatiei in vigoare.
Perioadele la care faceti referire in memoriu, 01.08.1969- 14.01.1972 si 01.04.1974- 01.09.1975, nu se incadreaza in perioada 01.04.1992-01.04.2001.
3. Deoarece unitatile care emit adeverinte au obligatia sa justifice continutul lor, ne-am adresat in scris .(unitatii)_........ pentru justificarea incadrarii dvs,. in grupa a II a de munca, mai precis am solicitat copia Hotararii Consiliului de Administratie nr......
La momentul primirii actului solicitat se va proceda in consecinta."
Semnaturile......

Persoana in cauza, este disperata... nu mai lucreaza, asteapta pensia de peste 3 luni jumatate... Dupa aceasta adresa, se vede ca mai trebuie sa astepte si ...trec cele 45 zile - termen de contestare in instanta, a deciziei.. Apreciaza ca se tergiverseaza in mod nejustificat... Poate o ajut sa faca o actiune , sa fie inregistrata in termen... iar daca se rezolva .. o poate retrage.. daca nu... se va judeca, nu are incotro.
Mentionez ca, printr-o adresa anterioara i se cerea sa depuna din nou adeverinta pentru grupa de munca... ca nu exista, desi acea adeverinta a fost depusa la CJP cu numar de inregistrare.. Crede ca CJP a cerut unitatii respective, adeverinta care s-a pierdut la ei, dupa inregistrare.. iar pe langa aceasta cere si Hot. cons,. de adm. Toti colegii doamnei, cu care a lucrat in laborator au acelasi temei legal in adeverinte - Ord. 50/90, anexa 2, pct 154. pentru grupa II 100%
Doamna nu a avut niciodata respectiva Hot. a Cons de Administratie care a fost scrisa in adeverinta. A primit doar adeverinta si a depus-o la CJP....la cateva zile dupa ce a depus dosarul pentru ca nu gasea sediul lichidatorului.
ContSters122901, utilizator
Eu zic sa-i spuneti doamnei sa conteste decizia de pensie in privinta nevalorificarii celor doua sporuri. Motivarea casei de pensii este frumoasa (mie mi-a placut, este facuta de oameni cu cap, care stiu sa speculeze o prevedere legala in favoarea lor), dar cele doua sporuri sunt sporuri cu caracter permanent, chiar daca HCM-urile respective nu apar in programul de legislatie. In schimb, este cat se poate de publicata Legea nr. 57/1974, daca ma pot exprima asa.

In privinta grupei II de munca nu stiu ce sa zic. :hm:
Nu ma indoiesc ca si alte persoane au acelasi temei legal in adeverinte, respectiv anexa 2, pct. 154 din Ordinul nr. 50/1990 dar, asa cum am scris in mesajul anterior, acest punct si altele sunt trecute in niste scrisori ale Ministerului Muncii (chiar "scrisori" se numesc). Daca Hotararea nr. 75/1990 exista si va fi gasita de angajator, atunci perioada va fi valorificata la pensie. Dar, daca tot face contestatie, sa solicite valorificarea stagiilor si veniturilor din toate adeverintele. Daca se rezolva partea cu grupa II de munca, renunta la acest capat de cerere.

Am avut aceeasi senzatie, dar este si putin cam comica... motivatia. " Perioadele la care faceti referire in memoriu, 01.08.1969- 14.01.1972 si 01.04.1974- 01.09.1975, nu se incadreaza in perioada 01.04.1992-01.04.2001" - Scurt, concis.. dar pe langa obiect. :)
NU sunt probleme cu grupa, doar ca a disparut adeverinta !!??? Deci, sa o ceara ei din nou lichidatorului, mai ales ca nu este aici in oras.... Colegii doamnei care s-au pensionat au aceeasi baza legala in adeverinze... Am vazut si eu ca Ord., 50/90 a fost publicata doar pana la pct,. 128 parca..(doar anexa 1).

Va multumesc tare mult.

~ Conținut șters la cerere ~