Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Neluare in calcul la pensie pentru limita de varsta a ...
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Neluare in calcul la pensie pentru limita de varsta a perioadei lucrate in grupa a II-a

Am primit zilele acestea Decizia de pensionare pentru limita de varsta.
La Motivare, scrie asa:
Grupa a II-a de munca aferenta perioadei 02.03.1987-01.11.1992 nu s-a luat in calcul intrucat functia de traducator nu se incadreaza in prevederile Ordinului 50/1990 pct. 3 si 7.
Mentionez ca in Cartea de munca este specificat faptul ca in perioada respectiva am lucrat in loc de munca prevazut la AII pct 55 - 100 la Ord. 968/90.
In dosarul de pensie am pus si o Adeverinta in care se specifica faptul ca in perioada mentionata mai sus am fost incadrata in grupa a II-a de munca in procent de 100%, conform nominalizarii Hot. Cons. Ad-tie nr. 1/18.05.1991. Temeiul juridic al incadrarii in in grupa a II-a de munca, in procent de 100% il reprezinta Ordinul 968/1990 conform Anexei pct. 55, care completeaza pct. 139 din Anexa la Ordinul nr. 272/1990 al ministerului Muncii si Protectiei Sociala si Ministerului Sanatatii.
Se mai mentioneaza ca adeverinta a fost eliberata conform ORDIN 590/2008, in baza documentelor verificabile, aflate in arhiva societatii, cunoscandu-se atat prevederile art. 288 si 289 din Codul penal, etc.
Pe langa aceasta adeverinta am mai depus si o Comunicare prin care sunt informata ca locul de munca in care am lucrat in perioada 02.03.1987-01.11.1992 se incadreaza in grupa a II-a de munca potrivit ORD. 968/90 Anexa II, punctul 55.
Ce nu inteleg este de ce se invoca functia ocupata la locul respectiv de munca. Mentionez ca toti fostii mei colegi care s-au pensionat au primit grupa a II-a de munca fara nicio problema.
Meseria/ functia de traducator nu se regaseste in anexa II la ord. nr.50/ 1990, doar locuri de munca la care ati fi putut presta activitatea de traducator.
Din mesajul dvs. inteleg ca ati lucrat ca traducator autorizat pentru specialisti straini, in cadrul unui contract de livrare de tehnologie straina catre o firma romaneasca, specialisti care deserveau locuri de munca/ posturi de lucru/ activitati in relatii de serviciu cu lucratori romani. Daca presupunerea mea este corecta, in adresele pe care le-ati primit de la firma ar trebui mentionat acest lucru, inclusiv in hotararea CA.
Daca nici aceste precizari nu vor fi avute in vedere de casa de pensii, puteti deschide actiune in instanta impotriva casei de pensii si sa solicitati instantei de judecata sa aprobe o expertiza tehnica judiciara in specializarea protectia muncii.
Trebuie sa contestati in termen decizia casei de pensii.
Personal, nu am cunostinta de ordinele nr. 968/ 1990 si nr. 272/ 1990 pe care le invocati, acestea nefiind publicate in MO. La nivelul ministerului muncii, in anul 1994 la 31.08.1994 s-a facut o completare a ord. nr.50/ 1990 cu toate actele normative emise ulterior, document nepublicat in MO, dar transmis spre aplicare la casele de pensii, ITM-uri, sindicate si mari unitati. Adeverintele primite de dvs. trebuiau sa faca referire la acest act normativ care nu a fost contestat ca aplicabilitate in instante, de catre ministerul muncii si casele de pensii.
Ordinul nr.272/1990 ( completare la Ordinul nr. 50/1990, privind încadrarea în grupa I de munca a unor meserii necuprinse in Anexa I a Ordinului nr.50/1990) si Ordinul nr.968/1990 nu au fost publicate în Monitorul Oficial.
Multumesc mult pentru raspunsuri!

Ma intereseaza daca pentru anii lucrati in grupa a II a beneficiez de bani in plus la pensie sau doar de reducerea varstei de pensionare. Daca raspunsul este afirmativ, cam cat creste punctajul la o perioada de 5 ani si 6 luni? Multumesc!
MariaTulbure, utilizator
Anii lucrati in grupa de munca se regasesc in punctajul obtinut la calculul pensiei, deci si in cunatumul pensiei.
Perioada lucrata de dvs. in grupa de munca este destul de mica si anii lucrati se vor regasi doar pentru aceasta perioada in punctajul calculat al pensiei. Valoric este greu de apreciat, grosul in calculul punctajului mediu anual reprezentandu-l salariul plus sporurile.