Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... reabilitare de drept?
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

reabilitare de drept?

Cum sa procedez si unde sa merg pentru a face o cerere pentru reabilitarea de drept?Am fost condamnat la 1 an si 2 luni inchisoare ptr. furt in anul 1990.Conform codului penal art 165 si codului de procedura penala art 528 as putea beneficia de reabilitarea de drept?Cind intra in vigoare ? Va multumesc anticipat!
Pai nu este reabilitare de drept daca nu s-a suspendat executarea pedepsei.
Nu este reabilitarea de drept, este cea judecatoreasca.
Ati fost condamnat la mai mult de 1 an ( art. 135 alin. (1) lit. a) Cod penal ).
S-a implinit termenul de mult, trebuie sa faceti o cerere de reabilitare la instanta care a judecat pe fond cauza in care s-a pronuntat condamnarea fie instanta corespunzatoare in a carei raza teritoriala domiciliati.
Succes!
deci noul cod penal nu se aplica in cazul meu? In noul cod penal reabilitarea de drept se face la condamnare mai mare de 2 ani, gresesc?
Noul Cod penal nu exista. Actualul proiect nu a intrat in vigoare, nici nu a trecut prin parlament, sau, in conditiile actualei guvernari, nu s-a asumat raspunderea pt el.

Oricum, nu s-ar fi aplicat retroactiv.

Dar, conform Codului penal in vigoare, s-a implinit termenul de reabilitare de mult in cazul dvs., faceti cererea.
Succes!
Termenul dvs. de incercare a fost de 4 ani + 1/2 din pedeapsa aplicata , termen care a curs de la data la care a luat sfarsit executarea pedepsei principale, astfel ca acesta s-a implinit cu mult in urma.
Pentru admiterea cererii de reabilitare judecatoreasca va trebui sa faceti dovada in fata intstantei a urmatoarelor conditii:
-ca nu ati suferit o alta condamanre intre timp,
-ca va asigurati existenta prin munca ,
-ca in acest interval de timp ati avut o buna conduita ,
-ca ati achitat in intregime cheltuielile judiciare catre stat la care ati fost obligat,
-ca ati achitat despagubirile civile la plata carora ati fost obligat.
MARTA SIMONA PETRE, Avocat