Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general norme cod fiscal
Discuție deschisă în Contabilitate în general

norme cod fiscal

Pe site-ul www.mfinante.ro la secţiunea Transparenţă decizională a fost publicat proiectul de Hotărâre pentru modificarea şi completarea normelor metodologice de aplicare a Legii nr.571/2003 privind Codul fiscal, aprobate prin Hotărârea Guvernului nr.44/2004

În urma adoptării Ordonanţei de Urgenţă nr.54/2010 privind unele măsuri pentru combaterea evaziunii fiscale sunt aduse o serie de modificări şi completări titlului VII - Accize şi alte taxe speciale din Legea nr.571/2003 privind Codul fiscal.

Începând cu data de 1 iulie 2010, prin adoptarea Ordonanţei de urgenţă a Guvernului nr.58/2010 pentru modificarea şi completarea Legii nr.571/2003 privind Codul fiscal şi alte măsuri financiar-fiscale, cota standard de TVA a fost majorată de la 19% la 24%.

Prin proiectul de hotărâre se urmăreşte corelarea actualelor norme metodologice date în aplicarea Titlului VI şi VII din Codul fiscal cu noile prevederi ale Codului fiscal, astfel cum au fost promovate prin Ordonanţa de urgenţă a Guvernului nr.54/2010 privind unele măsuri de combatere a evaziunii fiscale şi Ordonanţa de urgenţă a Guvernului nr.58/2010 pentru modificarea şi completarea Legii nr.571/2003 privind Codul fiscal şi alte măsuri financiar-fiscale.

~~~
În domeniul TVA cele mai importante modificări vizează clarificarea unor prevederi din Codul fiscal privind:

* cota aplicabilă pentru ajustarea bazei de impozitare în cazul în care intervin anumite evenimente precum anularea operaţiunii, refuzuri, retururi, acordarea de reduceri de preţ ş.a.;
* efectuarea de regularizări privind facturile emise de către furnizori/prestatori pentru avansurile parţiale sau integrale încasate;
* înlocuirea referirilor la cota de TVA de 19%, unde este cazul, cu referiri la cota de TVA de 24%.

Referitor la accize, prin proiect, se propune în principal:

* introducerea precizărilor aferente aplicării noilor prevederi cu privire la posibilitatea depozitării produselor accizabile în regim suspensiv de accize, în alte locuri decât cele autorizate ca antrepozite fiscale de producţie;
* precizarea locurilor unde pot avea loc operaţiunile de aditivare sau amestecuri cu biomasă a produselor energetice;
* introducerea precizărilor cu privire la calculul garanţiilor în cazul antrepozitelor fiscale de producţie şi a expeditorilor înregistraţi;
* introducerea precizărilor cu privire la documentele necesare reautorizării antrepozitarilor autorizaţi;
* introducerea precizărilor necesare aplicării dispoziţiilor tranzitorii, în cazul antrepozitelor fiscale de depozitare a căror autorizaţie îşi încetează valabilitatea la 1 septembrie 2010;
* introducerea unor precizări cu privire la situaţiile de restituire a accizelor în cazul produselor accizabile livrate la export, ca urmare desfiinţării antrepozitelor fiscale de depozitare;
* precizarea documentelor necesare a fi prezentate Comisiei de autorizare pentru încadrarea altor produse în grupa produselor energetice, în funcţie de destinaţia produselor respective;
* revizuirea precizărilor cu privire la acordarea exceptării de la plata accizelor în cazul produselor energetice care sunt utilizate într-un alt scop decât drept combustibil sau carburant ori în domenii de utilizare specifice;
* revizuirea documentaţiilor necesare autorizării operatorilor economici în calitate de destinatari înregistraţi, expeditori înregistraţi, importatori autorizaţi sau utilizatori finali de produse accizabile;
* explicitarea cazurilor de revocare a autorizaţiilor în cazul expeditorilor înregistraţi şi a importatorilor autorizaţi;
* clarificarea regimului documentelor fiscale aferente produselor accizabile eliberate pentru consum.

[ link extern ]

sursa : site mfinante
multumim Magda!
Multumim, Magda.
cu mult drag !:kissing:
~~~
si un mic comentariu : cred (sper!)ca va mai urma o "portie" de norme pentru ca :
ART. VI al og 58 /2010
In termen de 30 de zile de la data publicarii in Monitorul Oficial al Romaniei, Partea I, a prezentei ordonante de urgenta se vor elabora de catre Ministerul Finantelor Publice normele metodologice de aplicare a prezentei ordonante de urgenta, care vor fi aprobate prin hotarare a Guvernului.

Iar art III - cel in care apare notiunea de "venituri profesionale " are mare nevoie de precizari si de definitia acelei notiuni .Si nu numai ...
Dar despre activitatile dependente ce parere ai? Sunt definite atat de lax incat orice ar face o persoana fizica e dependenta de beneficiarul serviciilor prestate astfel incat va datora toate contributiile, la fel ca si in cazul salariilor.
exact despre asta vorbeam :)
Cred ca este nevoie de precizari suplimentare , altfel orice activitate independenta ( definita ca atare prin insasi legea de infiintare a profesiei ) poate fi asimilata unei activitati dependente si nu este in regula asa .
Mai asteptam X-(