Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... 2 pesoane acelasi CNP
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

2 pesoane acelasi CNP

Buna ziua!
Sincer nici nu stiu la ce categorie din forum sa incadrez aceasta intrebare:)...dar poate ma ajuta cineva ..poate ati mai avut asemenea situatii..

Fratele meu a depus actele pentru a-si face pasaport electronic si cu cateva zile inainte de data cand trebuiau sa ii elibereze pasaportul, l-au chemat sa-i spuna ca exista o problema si datele lui nu pot fi procesate la Bucuresti. Problema este ca mai este o persoana cu ACELASI CNP cu el, persoana care are deja pasaport eliberat si lui nu-i pot face pasaport. Sincer el a mai avut aceasta problema acum vreo 6-7 ani , dar atunci s-a rezolvat (nu stiu cum) si i-au facut pasaport. Noi am crezut ca s-a rezolvat atunci definitiv problema doar ca...se pare ca nu. Asta nu este nici vina fratelui meu si nici a celeilalte persoane care are acelasi CNP (ei sunt nascuti in aceasi zi, luna, an) ci a unei functionare de pe vremea cand au fost facute certificatele de nastere. Precizez ca fratele meu are trecut pe cert de nastere si CNP-UL.

Acum intrebarea...intrebarile mele ar fi: ce face in acest caz? stie cineva cum se poate schimba un CNP (ca ma gandesc ca nu e foarte simplu...adik nu faci o cerere si ti-l schimba) plus ca daca unul dintre ei este obligat sa-si schimbe CNP-ul asta inseamna sa isi schimbe toate actele si implicit sa suporte niste taxe.....sau poate ati auzit/avut asemenea cazuri...CUM SE REZOLVA si cam cat dureaza?
Ciudat, insa trebuie sa fie o greseala, intrucat exista o multitudine de persoanecare s-au nascut in aceeasi, zi , luna si an, si nu intampina aceasta problema. CNP-ul acestor persoane nu trebuie sa fie identic.Unul dintre CNP-URI are probleme, astfel incat se impune rectificarea . Ar trebui sa va prezentati la primaria care a eliberat certificatul fratelui , pentru ca ei sa elucideze situatia si totdata cei de la politie sa verifice sau sa ceara rectificarea celuilalt CNP.
ContSters47264, utilizator
este imposibil ca 2 persoane sa detina acelasi cod numeric personal.
mai mult ca sigur ca este o gresala a unui functionar si ar trebui remediata.
Fratele dvs. se va adresa serviciului de stare civila de la primaria care i-a intocmit certificatul de nastere, in vederea corectarii CNP-ului atribuit. Acest serviciu va face verificarile necesare, va constata care din cele doua persoane detine CNP-ul corect si il va modifica pe celalalt (cu siguranta si cea de-a doua persoana are certificatul de nastere emis de acelasi serviciu de stare civila). Dupa corectarea CNP-ului si a certificatului de nastere, fratele dvs. isi va modifica actul de identitate si isi va putea face pasaportul. Succes!
Sunt in aceeasi problema cu fratele d-voast ra.. Dacă locuiti in bucuresti cred ca este posibil sa fiu a2a persoana..
Nu sunteti deloc a-2-a persoana! Poate a mia persoana! Toate CNP-urile dublate s-au descoperit in momentul in care s-au informatizat datele personale, care pana atunci au fost scrise manual in registre si in fise. Si eu am trecut prin asa ceva, si mai cunosc un caz. Serviciului de Evidenta a Populatiei mi-a schimbat CNP-ul la 41 de ani, pe motiv ca il mai detinea altcineva. Le-am solicitat in scris, cu numar de inregistrare, o adeverinta oficiala, in care sa specifice ca mi-au schimbat CNP-ul, impreuna cu motivatia. Am primit-o destul de greu, dar mi-a fost de mare folos.