Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe venit, ... deducere tichete de masa si tichete cadou
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe venit, CAS, CASS

deducere tichete de masa si tichete cadou

tichetele de masa si tichetele cadou ,fiind venituri salariale intra in fondul de salarii, in brut?Fiind impozabile, impozitul fiind legat de deducere , acestea ar trebui sa intre in brutul total si la acest brut sa se calculeze deducerea?
Tichetele de masa si tichetele cadou nu sun venituri de natuara salariala. Incepand cu 01/07/2010 aceste se impoziteaza cu procentul de 16%. Acest impozit se adauga impozitului pe salarii si se scade din salariul net. Deci este suportat de salariati.
Iulian Manea a scris:

Tichetele de masa si tichetele cadou nu sun venituri de natuara salariala. Incepand cu 01/07/2010 aceste se impoziteaza cu procentul de 16%. Acest impozit se adauga impozitului pe salarii si se scade din salariul net. Deci este suportat de salariati.

OUG 58/2010 specifica includerea contravalorii tichetelor in veniturile salariale, astfel....cred ca, se acorda si deducere in vederea impozitarii...modalitatea de impozitare a tichetelor de masa urmeaza sa fie stabilita de normele metodologice.
Veniturile de natura salariala sunt acele venituri pentru care prestatorului de servicii, asimilat salariatului, i se retin si contributiile sociale pe langa impozit iar beneficiarul serviciilor plateste contributiile aferente ca si pentru salariati.

In acest sens, consider ca tichetele nu sunt venituri de natura salariala si se impoziteaza cu 16% impozit fara a se aplica nici o deducere.
Iulian Manea a scris:

Veniturile de natura salariala sunt acele venituri pentru care prestatorului de servicii, asimilat salariatului, i se retin si contributiile sociale pe langa impozit iar beneficiarul serviciilor plateste contributiile aferente ca si pentru salariati.

In acest sens, consider ca tichetele nu sunt venituri de natura salariala si se impoziteaza cu 16% impozit fara a se aplica nici o deducere.

Cred ca este corecta specificatia...multumesc!
Am primit raspuns oficial de la Finante , legat de tichetele. Se calculeaza toate contributiile aferente veniturilor salariale , atat cele datorate de angajator cat si cele ale angajatorului. Am prins sumele in venitul brut. Am avut si control , au avut in obiectiv si modul in care am calculat contributiile aferente si au considerat ca am procedat corect. Sunt scutite doar tichetele cadou oferite salariatelor cu ocazia zilei de 1 martie , precum si tichetele cadou oferite copiilor salariatilor cu ocazia zilei de 1 iunie si de Craciun , in limita sumei de 150 lei.
In privinta tichetelor de masa nu ma pot pronunta pentru ca nu le-am acordat .