Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale Cooptare 2 asociati
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

Cooptare 2 asociati

Buna ziua
Va rog frumos daca poate sa mi dea si mie cineva un model de decizie a asociatului unic care coopteaza intr-un srl inca 2 asociati care vor sa depuna la banca o suma pentru capital social. Acesta inseamna majorarea capitalului social?Exista o formula speciala?
va multumesc
aici vor fi mai multe modificari:
1. introducere asociati noi in firma
2.majorare capital, numai dupa ce se efectueaza prima modificare.

pentru prima etapa aveti nevoie de o hotarare aga, act aditional, act constitutiv actualizat, declaratii la notar pt cei doi asociati.
Andreea Tudor, Avocat
Intai se depun banii in banca, apoi in acelasi act se coopteaza noii asociati si se modifica si capitalul sociala aratandu-se partile sociale pe care le detine fiecare.
multumesc mult pt raspuns dar va rog are cineva un model de formulare a deciziei asociatului unic ca sa fiu sigura ca nu sunt respinsa la registrul comertului
multumesc