Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... identificare limita proprietate eronata
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

identificare limita proprietate eronata

Buna ziua,

In urma cu 2 luni am angajat un topometrist in vederea stabilirii limitelor de proprietate si tarusare pentru cateva parcele de teren.
Terenul intravilan este intabulat, existand documentatie cadastrala de parcelare efectuata de catre
un alt topometrist cu un an in urma , vizate OCOT si inscrise corespunzator in CF.

Topometristul angajat, dupa incasarea banilor ( fara a-mi oferi chitanta/factura) , a delimitat parcelele si a
indicat limitele de proprietate prin tarusi , iar eu ulterior am ingradit aceaste suprafate conform cu limitele
de proprietate indicate de catre topometrist.
Pentru parcelele respective detin autorizatii de constructie locuinte si imprejuire.

Ulterior constructiei gardului am vandut cateva parcele unor persoane care au inceput sa aduca materiale in vederea constructiei de locuinte
DAR am fost contactat de vecini pentru faptul ca am construit gardul pe proprietatea acestora.
In urma unor masuratori personale si a confruntarii documentatiei cu situatia si limitele existente pe teren am constatat ca masuratorile si delimitarea efectuata de catre topometrist este gresita,
(la aproximativ 50 metri deplasare spre dreapta)
De asemenea acelasi topometrist a exectuat aceleasi lucrari de identificare si
tarusare/ indicare limita de proprietate si pentru alti vecini carora de asemenea le-a indicat in mod gresit limitele de proprietate acestia construind garduri
in mod gresit pe terenul detinut de alte persoane.

In momentul de fata topometristul recunoaste la telefon ca imprejmuile facute sunt gresita dar invoca faptul ca gresala ar apartine
persoanei care a efectuat documentatia de parcelare si refuza orice intalnire in vederea lamuririi situatiei
amanand intalintea de la o saptamana al alta sub preteztul lipsei de timp.
Persoana care a efectual anterior documentatia de dezmembrare a verificat documentele si sustine ca documentatia este corecta dar ca topometristul a gresit
masuratorile din teren in momentul indicarii limitelor de proprietate .

Mentionez ca topometristul a promis documente ce atesta faptul ca a efectuat in mod corect lucrarile mentionate
de delimitare a proprietatii a amanat la nesfarsit eliberarea acestor documente . De asemenea unui vecin i-a spus ca
nu au semnat contract si ca deci nu poate fi tras la raspundere.

V-as ruga sa imi spuneti ce anume se poate face pentru rezolvarea situatiei.

Va multumesc

la judecata cu topometristul-marlan! daca este chiar topo, poate o fi vreun amator care a fost si el vreo 2 semestre poe la facultater si crede doar ca e topo. incercati un "cremenal"-penal pe inselaciune ( contractul de prestare masuratori a fost incheiat verbal, ca doar aveti martori, nu?, si v-a indus ferma convingere ca este topometrist-meseriash, cu autorizatie , chitantier, teodolit, etc... a-la-carte !).e clar ca a realizat "mal-practice-ul", si s-a dat la "fundulet"). dar penalul e lunguiet, asa ca mergeti pe civil-constatare + actiune in daune, si cereti subsidiar expetiza topo cu expert judiciar , pt elucidarea "situatiunii" (ala judiciar chiar daca n-o fi toba de topometrie, e judiciar, ce spune el e sfant+consfintirea judelui=amin!). luati un avo care sa ii faca nota de plata lui topometristul-paraciune:cheltuieli,daune-interese, judecata,onorarii....tot, ca sa faceti lumina in tyreaba si clarificati for ever "cestiunea". bafta si calm, ca aveti nevoie!#-o
p.s.-trebuia de la inceput sa-i cereti lui topo 1 autorizatia si buletin-CI.....
topo are autorizatie ,a aparut si el pe piata din 2006 :D, partea proasta este ca am reusit sa ajungem la el la "birou" dar problema tot nu vrea sa o rezolve corect si incearca sa ne convinga ca nu avem contract scris deci nu poate fi tras la raspundere.