Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Salarii Calcul spor vechime
Discuție deschisă în Fiscalitate - Salarii

Calcul spor vechime

Vin a va ruga sa ma ajutati si sa-mi spune-ti si mie cum se calculeaza sporul de vechime daca:
-salariul de incadrare este: 1441
-sporul de conducere 576
-spor CFP 403
-spor de vechime 10%?
Este corect ca la salariul de incadrare sa se adune indemnizatia de conducere, sporul CFP, si la acest total sa aplici sporul de vechime?
Adica: 1441+576+403=2420
2420*10%=242
Brutul: 2420+242=2662 sau
La salariul de incadrare+indemnizatia de conducere se aplica sporul de vechime, dupa care se adauga CFP?

Adica: 1441+576=2017
2017*10%=202
Brutul: 2017+202+403=2622.

Care dintre variante este corecta? Daca va rog si se poate sa primesc un raspuns urgent, pe adresa de mail: adina_gh@yahoo.com. Multumesc pentru cine ma poate ajuta!
Verificati cum s-a stabilit la nivel de unitate.
Exista unele institututii la care sporul de vechime este inclus in salariul de baza , iar la altele nu.
varianta a doua este corecta,sal de baza se compune din sal de incadrare,ind cond si merit.cll sporuri se calculeaza la sal de baza