Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... informatie
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

informatie

exista separatia bunurilor in casnicie in Romania?
care estev regimul bunurilor proprii si acelor dobandite in timpul casniciei, va rog sa-mi indicati si mie niste articole din codul familiei, civil pentru actiuni de partaj, ce drepturi are sotia?

DA bunurile se pot imparti si in timpul in casatorie...dar numai pt anumite situatii....de ex cand exista riscul ca bunurile sa fie urmarite spre executare silita de eventuali creditori doar a unuia dintre soti

In general...bunurile dobandite in timpul casatoriei se prezuma ca sunt bunuri comune...cu mici exceptii...vezi artilcolelel din codul familiei

Iata cateva articole din Codul Familiei:
ART. 30
Bunurile dobândite în timpul căsătoriei, de oricare dintre soţi, sunt, de la data dobândirii lor, bunuri comune ale soţilor.
Orice convenţie contrară este nulă.
Calitatea de bun comun nu trebuie sa fie dovedită.
ART. 31
Nu sunt bunuri comune, ci bunuri proprii ale fiecărui soţ:
a) bunurile dobândite înainte de încheierea căsătoriei;
b) bunurile dobândite în timpul căsătoriei prin moştenire, legat sau donaţie, afara numai dacă dispunatorul a prevăzut ca ele vor fi comune;
e) bunurile de uz personal şi cele destinate exercitării profesiunii unuia dintre soţi;
d) bunurile dobândite cu titlu de premiu sau recompensa, manuscrisele ştiinţifice sau literare, schiţele şi proiectele artistice, proiectele de investiţii şi inovaţii, precum şi alte asemenea bunuri;
e) indemnizaţia de asigurare sau despăgubirea pentru pagube pricinuite persoanei;
f) valoarea care reprezintă şi înlocuieşte un bun propriu sau bunul în care a trecut aceasta valoare.
ART. 32
Soţii răspund cu bunurile comune pentru:
a) cheltuielile făcute cu administrarea oricăruia dintre bunurile lor comune;
b) obligaţiile ce au contractat împreună;
c) obligaţiile contractate de fiecare dintre soţi pentru împlinirea nevoilor obişnuite ale casniciei;
d) repararea prejudiciului cauzat prin însuşirea de către unul dintre soţi a unor bunuri proprietate publica, dacă prin aceasta au sporit bunurile comune ale soţilor.
ART. 33
Bunurile comune nu pot fi urmărite de creditorii personali ai unuia dintre soţi.
Cu toate acestea, după urmărirea bunurilor proprii ale soţului debitor, creditorul sau personal poate cere împărţirea bunurilor comune, însă numai în măsura necesară pentru acoperirea creanţei sale.
În acest din urma caz, bunurile atribuite prin împărţire fiecărui soţ devin proprii.
ART. 34
Creditorii vor putea urmări şi bunurile proprii ale soţilor, însă numai după urmărirea bunurilor comune.
ART. 35
Soţii administrează şi folosesc împreună bunurile comune şi dispun tot astfel de ele.
Oricare dintre soţi, exercitând singur aceste drepturi este socotit ca are şi consimţământul celuilalt soţ. Cu toate acestea, nici unul dintre soţi nu poate înstrăina şi nici nu poate greva un teren sau o construcţie ce face parte din bunurile comune, dacă nu are consimţământul celuilalt soţ.
ART. 36
La desfacerea căsătoriei, bunurile comune se împart între soţi, potrivit învoielii acestora. Dacă soţii nu se invoiesc asupra împărţirii bunurilor comune, va hotărî instanţa judecătorească.
Pentru motive temeinice, bunurile comune, în întregime sau numai o parte dintre ele, se pot împărţi prin hotărâre judecătorească şi în timpul căsătoriei. Bunurile astfel împărţite devin bunuri proprii. Bunurile neimpartite, precum şi cele ce se vor dobândi ulterior, sunt bunuri comune.

Iar in ceea ce priveste drepturile sotiei....EGALE cu ale sotuluiSi in timpul casatoriei si in la partaj...
ART. 25
Bărbatul şi femeia au drepturi şi obligaţii egale în căsătorie.
ART. 26
Soţii hotărăsc de comun acord în tot ce priveşte căsătoria.

Asta spune legea...sper ca acum este mai clar, cum sta treaba, cu bunurile din timpul casatoriei
si daca este vorba despre o casa de ex.
el si ea au 50% fiecare
dupa ce moare el, ramane sotiei, dar daca trebuie sa imparta si cu copiii, cum se divide
Bunurile dobandite in timpul casatoriei...atat mobile cat si imobile..... se impart...in cazul divortului...
La moartea unuia dintre soti...se dezbate succesiunea doar in ceea ce priveste bunurile celui decedat...care vor fi mostenite de catre sotul supravietuitor si copii..
Chiar asa? Cred ca am inteles eu gresit ce ai scris ...
Daca defunctul avea in proprietate sa zicem doar o casa care era bun comun al celor doi soti (50% fiecare), mostenitori fiind sotia defunctului si 2 copii ai acestuia, succesiunea va fi:
Sotia supravietuitoare va beneficia integral de partea ei de 50% din casa + 12,5%
Fiecare din cei doi copii cate 18,75% din casa.
Adrian Copil, Consilier juridic
:(( da..... intr-adevar ai dreptate..... greseala mea.... :( ...din neatentie :(