avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 657 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Intrebare
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Intrebare

Buna ziua,

Am si eu o intrebare referitor la urmatorul caz:"Casa in care locuiesc este casa bunicilor tatalui meu si legal figureaza pe numele bunicilor, tatal meu a murit cum se va imparti aceasta casa intre mama si doi frati".


Va multumesc anticipat!
Sper ca am fost suficient de explicita.

Cu stima.
Cel mai recent răspuns: Ana-Maria Dutescu , Avocat 14:46, 23 Iulie 2010

Bunicii mai traiesc? Daca sunt decedati, la mostenire vin toti copiii bunicilor dvs (deci unchii si matusile), iar in cazul in care unul dintre copii este decedat (cum este cazul tatalui dvs), vin copii sai (deci dvs si eventualii frati pe care ii aveti). Mama dvs. nu are nici un drept asupra locuintei.
Daca bunicii sunt in viata, casa e proprietatea lor si... atat!
O zi buna.
Ultima modificare: Vineri, 23 Iulie 2010
Paula Tudor, Consilier juridic
In functie de ordinea deceselor, e posibil sa vina si mama dvs. la succesiune.
Bunicii au decedat inaintea tatalui dvs?
Daca sunt in viata, nu se imparte nimic deocamdata.
Va multumesc.

Bunici au murit prima data si dupa tata.


Multumesc pentru raspuns.
Va multumesc.

Bunici au murit prima data si dupa tata.


Multumesc pentru raspuns.
Ok, atunci vine si mama dvs. la succesiune, pt ca in patrimoniul tatalui dvs. era ( teoretic) si mostenirea dupa parintii sai.
Intelegem ca tatal dvs. nu avea frati/surori.
Atunci la mostenire veniti dvs. cu fratii/surorile dvs. in cota de 3/4 si mama dvs. culege 1/4.

Alte discuții în legătură

Suuccesiune cu peripetii zita74 zita74 Este un caz mai special: bunica mea D-zeu s-o ierte a avut doi fii. Unchiul meu a murit inaintea mamei sale ( nu a avut copii), tatal meu a murit dupa bunica ( ... (vezi toată discuția)
Dezbatere mostenire polo polo deci suntem 3 frati...tatal meu a decedat...avem o casa si locuim impreuna cu mama noastra.actele sunt p numele bunicului meu{tatal tatalui meu}.tatal meu mai ... (vezi toată discuția)
Succesiune dupa 15 ani kike kike Tatal meu a decedat in anul 1995.Nu am facut succesiunea pana in prezent.Nu am facut succesiunea nici dupa bunicii paternali .Ce parere aveti;trebuie facute ... (vezi toată discuția)