Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Intrebare
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Intrebare

Buna ziua,

Am si eu o intrebare referitor la urmatorul caz:"Casa in care locuiesc este casa bunicilor tatalui meu si legal figureaza pe numele bunicilor, tatal meu a murit cum se va imparti aceasta casa intre mama si doi frati".

Va multumesc anticipat!
Sper ca am fost suficient de explicita.

Cu stima.

Bunicii mai traiesc? Daca sunt decedati, la mostenire vin toti copiii bunicilor dvs (deci unchii si matusile), iar in cazul in care unul dintre copii este decedat (cum este cazul tatalui dvs), vin copii sai (deci dvs si eventualii frati pe care ii aveti). Mama dvs. nu are nici un drept asupra locuintei.
Daca bunicii sunt in viata, casa e proprietatea lor si... atat!
O zi buna.
Paula Tudor, Consilier juridic
In functie de ordinea deceselor, e posibil sa vina si mama dvs. la succesiune.
Bunicii au decedat inaintea tatalui dvs?
Daca sunt in viata, nu se imparte nimic deocamdata.
Va multumesc.

Bunici au murit prima data si dupa tata.

Multumesc pentru raspuns.
Va multumesc.

Bunici au murit prima data si dupa tata.

Multumesc pentru raspuns.
Ok, atunci vine si mama dvs. la succesiune, pt ca in patrimoniul tatalui dvs. era ( teoretic) si mostenirea dupa parintii sai.
Intelegem ca tatal dvs. nu avea frati/surori.
Atunci la mostenire veniti dvs. cu fratii/surorile dvs. in cota de 3/4 si mama dvs. culege 1/4.