Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general lucrator comercial sau lucrator gestionar
Discuție deschisă în Contabilitate în general

lucrator comercial sau lucrator gestionar

la cine se aplica coieficient de 1.3 - la lucrator gestionar sau la lucrator comercial.
sau care dine cei doi are salariu de 440 ron.
Art. 40. - (1) Se stabilesc următorii coeficienţi minimi de ierarhizare, pentru următoarele categorii de salariaţi:
a) muncitori:
1. necalificaţi = 1,
2. calificaţi = 1,2;

b) personal administrativ încadrat în funcţii pentru care condiţia de pregătire este:
1. liceală = 1,2,
2. postliceală = 1,25;

c) personal de specialitate încadrat pe funcţii pentru care condiţia de pregătire este:
1. şcoala de maiştri = 1,3,
2. studii superioare de scurtă durată = 1,5;

d) personal încadrat pe funcţii pentru care condiţia de pregătire este cea de studii superioare = 2.
(2) Coeficienţii de salarizare de la alin. 1 se aplică la salariul minim negociat pe unitate.
(3) Salarizarea personalului încadrat conform alin. 1 se va stabili ţinând cont şi de standardele ocupaţionale corespunzătoare ocupaţiei respective.
(4) Salariul de bază minim brut negociat pentru un program complet de lucru de 170 de ore, în medie, este de 440 lei, adică 2,59 lei/oră, începând cu 1 ianuarie 2007.
deci, si lucrator gestionar sau lucrator comercial pot fi incadrati la 440 ron?
eu am intrebat la itm si mi s-a spus ca la lucrator comercial este 440, iar la gestionar se apica coieficientul respectiv.
Pentru angajarea unui gestionar este o lege care te obliga ca persoana angajata pe acest post sa aiba liceu, sa aiba peste 21 ani si mai sunt cateva conditii , de aceea nu poti sa-i stabilisti salariul 440 si trebuie aplicat coeficientul de erarhizare. Deci un lucrator gestionar are un salariu de 528 ron daca nu ma inseala calculul.
Chiar fara sa cunosti prevederile legale, te gandesti ca un gestionar NU este necalificat. Deci 528 fara discutii. Eu asa am incadrat gestionarii. Pe da alta parte nu vad pe nimeni sa preia gestiune pe salariul minim.
simonaelena, utilizator