avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1664 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Asociaţii şi fundaţii, într-un ... control
Discuție deschisă în Asociaţii şi fundaţii, într-un cuvânt: ONG-uri

control

Buna ziua!
Ma numesc Dan Dima. As dori sa ma lamuriti intr-o chestiuni. Eu, daca sunt membru al Consiliului director al unei asociatii non-profit, membru fondator al acestei structuri, poate fi si membru in consiliile directoare ale eventualelor filiale? Va intreb acest lucru fiindca mi se pare util sa stiu ce se intimpla la nivel de coordonare intr-o filiala asumata structurii pe care o conduc. Daca se intimpla ceva rau, eu platesc oalele sparte, nu? Chiar daca ei au independenta, imaginea proasta se rasfringe si asupra celorlalti.

Alte discuții în legătură

Calitatea de membru activ (cu drept de vot in aga) intr-o asociatie mariusorban mariusorban Ce ii confera dreptul de a participa si vota la sedintele AGA (in afara de plata cotizatiei si a indatoririlor din statut) unui membru care nu este fondator ... (vezi toată discuția)
Bani dandima dandima Buna ziua! Ma numesc Dan Dima si sunt membru intr-o asociatie non-profit. Voiam sa va intreb in ce mod se pot chetuit sumele atrase din veniturile directe ... (vezi toată discuția)
Informare despre membrii unei asociatii Morisca Morisca Membrii fondatori ai unei asociatii pot fi membri fondatori la o a doua asociatie? Pot face parte din ambele Consilii Directoare? (vezi toată discuția)