Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general bani
Discuție deschisă în Contabilitate în general

bani

Buna ziua!
Ma numesc Dan Dima si sunt membru intr-o asociatie non-profit. Voiam sa va intreb in ce mod se pot chetuit sumele atrase din veniturile directe ale asociatiei. Spre exemplu, daca asociatia organizeaza cursuri de formare intr-un anumit domeniu, cursuri platite, sumele incasate in ce mod pot fi folosite?
Va multumesc pentru amabilitatea dvs!
Sumele incasate (1) din donatii sau (2) din activitati economice, cum este situatia dvs., trebuie folosite in scopul pentru care a fost constituita asociatia la care se adauga cheltuielile administrative care trebuie aprobate de conducerea acesteia.