Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale Forma legala pentru firma de contabilitate
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

Forma legala pentru firma de contabilitate

Buna ziua,

Doresc sa pornesc un proiect pentru o firma de contabilitate dar nu sunt expert contabil. Sunt licentiat la Facultatea FABBV in cadru ASE, am dobandit cunostinte in domeniu in 3 ani de munca intr-o societate in care eram responsabil de departamentul financiar-contabil. Problema este ca nu am autorizare CECCAR.

Ma puteti ajuta sa gasesc o forma juridica legala sau o forma de parteneriat cu un expert contabil?

Multumesc anticipat.
Avand in vedere ca sunteti absolvent de ASE, raspunsul competent la intrebarea dvs. il gasiti pe site-ul CECCAR (= in OG 65/1994, ...)
In situatia in care nu sunteti membru CECCAR, puteti fi asociat intr-o firma de contabilitate cu participatii (ale dvs.) de pana la 49% diferenta fiind reprezentata de un expert contabil. Ati mai putea infiinta o firma (avand in vedere calitatea dvs. de economist ) care sa faca anumite operatiuni din sfera contabila dar care sa nu necesite calitatea de expert contabil... si care evident nu va fi autorizata de CECCAR.