Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Teren privat - monument istoric
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Teren privat - monument istoric

Buna ziua,

O ruda a mea este proprietarul unui teren pe care se afla o biserica veche declarata monument istoric, terenul a fost cumparat acum vreo 50 ani. Pana acum nu se faceau slujbe acolo, dar in prezent se fac din cand. Pentru a proteja terenul am pus lacat la poarta (cheia este disponibila si celor care se ocupa de biserica) si o pancarda cu 'teren privat - accesul interzis'. Preotul a scos pancarda si nu a fost deacord nici cu lacat-ul. Ati putea sa imi spuneti, sau sa-mi indicati in lege care sunt drepturile proprietarului intr-un asftel de caz? Putem pune o asfel de pancarda si lacat la poarta?

Va multumesc.
Trebuie sa impacati legislatia civila seculara cu (eventuala) calitatea Dvs. de enorias sau oameni religiosi.
LEGISLAŢIE
în aplicarea Legii 422/2001(R2006) privind protejarea monumentelor istorice
publicată în Monitorul Oficial
1. LEGE nr. 50 din 29 iulie 1991 privind autorizarea executării lucrărilor de construcţii. Republicat în Monitorul Oficial, Partea I nr. 933 din 13 octombrie 2004.
2. ORDONANŢÃ de urgenţă nr. 122 din 24 noiembrie 2004 pentru modificarea art. 4 din Legea nr. 50/1991 privind autorizarea executării lucrărilor de construcţii.
3. ORDONANŢÃ nr. 43 din 30 ianuarie 2000 privind protecţia patrimoniului arheologic şi declararea unor situri arheologice ca zone de interes naţional.
4. LEGE nr. 422 din 18 iulie 2001(R2006) privind protejarea monumentelor istorice.
5. LEGE nr. 259 din 23 iunie 2006 pentru modificarea şi completarea Legii nr. 422/2001 privind protejarea monumentelor istorice.
6. HOTÃRÂRE nr. 1309 din 20 noimbrie 2002 pentru aprobarea Normelor metodologice privind cuantumul timbrului monumentelor istorice şi modaliţăţile de percepere, încasare, virare, utilizare şi evidenţiere a sumelor rezultate din aplicarea acestuia.
7. HOTÃRÂRE nr. 610 din 29 mai 2003 pentru aprobarea Normelor metodologice privind procedura de acordare a creditelor necesare efectuării de lucrări de protejare la monumentele istorice deţinute de persoanele fizice sau juridice de drept privat.
8. ORDIN nr. 2682 din 13 iunie 2003 privind aprobarea Normelor metodologice de clasare şi evidenţă a monumentelor istorice, a Listei monumentelor istorice, a Fişei analitice de evidenţă a monumentelor istorice şi a Fişei minimale de evidenţă a monumentelor istorice.
9. ORDIN nr. 2684 din 18 iunie 2003 privind aprobarea Metodologiei de întocmire a Obligaţiei privind folosinţa monumentului istoric şi a conţinutului acesteia.
10. LEGE nr. 462 din 19 noiembrie 2003 pentru modificarea şi completarea Ordonanţei Guvernului nr. 43/2000 privind protecţia patrimoniului arheologic şi declararea unor situri arheologice ca zone de interes naţional
Multumesc pt raspuns!