Forum Discuţii juridice Funcţionarii publici şi ... Incompatibilitate functie publica
Discuție deschisă în Funcţionarii publici şi problemele lor juridice

Incompatibilitate functie publica

Sunt functionar public de profesie economist in cadrul Biroului resurse umane si salarizare din cadrul unei institutii publice din sectorul sanitar. Pot desfasura activitate independenta ca economist? Exista vreo incompatibilitate? Multumesc.
Conform Legii 330/2009, art.52 :
(1)Funcţionarii publici pot exercita funcţii sau activităţi în domeniul didactic, al cercetării ştiinţifice, al creaţiei literar-artistice şi în alte domenii de activitate din sectorul privat, care nu sunt în legătură directă sau indirectă cu atribuţiile exercitate ca funcţionar public potrivit fişei postului."
Eu nu inteleg de ce toata lumea face referire la Legea nr. 188/1999 sau la Legea nr. 330/2009 cand este vorba despre incompatibilitati. Va rog sa nu-mi raspundeti ca Legea nr. 330/2009 a modificat Legea nr. 161/2003, stiu asta.

Regimul incompatibilitatilor a fost si este reglementat prin Legea nr. 161/2003 (art. 94, art. 96). Puteti desfasura activitate independenta ca economist daca aceasta activitate nu este in legatura directa sau indirecta cu atributiile exercitate ca functionar public si care sunt in fisa postului. Ce scrie in fisa postului dvs. si ce activitate independenta doriti sa desfasurati, numai dvs. stiti, eu chiar n-am cum sa stiu.

ART. 94
(1) Calitatea de funcţionar public este incompatibilă cu orice altă funcţie publică decât cea în care a fost numit, precum şi cu funcţiile de demnitate publică.
(2) Funcţionarii publici nu pot deţine alte funcţii şi nu pot desfăşura alte activităţi, remunerate sau neremunerate, după cum urmează:
a) în cadrul autorităţilor sau instituţiilor publice;
b) în cadrul cabinetului demnitarului, cu excepţia cazului în care funcţionarul public este suspendat din funcţia publică, în condiţiile legii, pe durata numirii sale;
c) în cadrul regiilor autonome, societăţilor comerciale ori în alte unităţi cu scop lucrativ din sectorul public;
d) în calitate de membru al unui grup de interes economic.
(21) Nu se află în situaţie de incompatibilitate, în sensul prevederilor alin. (2) lit. a) şi c), funcţionarul public care este desemnat printr-un act administrativ, emis în condiţiile legii, să reprezinte sau să participe în calitate de reprezentant al autorităţii ori instituţiei publice în cadrul unor organisme sau organe colective de conducere constituite în temeiul actelor normative în vigoare.
(3) Funcţionarii publici care, în exercitarea funcţiei publice, au desfăşurat activităţi de monitorizare şi control cu privire la societăţi comerciale sau alte unităţi cu scop lucrativ de natura celor prevăzute la alin. (2) lit. c) nu pot să-şi desfăşoare activitatea şi nu pot acorda consultanţă de specialitate la aceste societăţi timp de 3 ani după ieşirea din corpul funcţionarilor publici.
(4) Funcţionarii publici nu pot fi mandatari ai unor persoane în ceea ce priveşte efectuarea unor acte în legătură cu funcţia publică pe care o exercită.
(5) În situaţia prevăzută la alin. (2) lit. b), la încheierea mandatului demnitarului, funcţionarul public este reîncadrat în funcţia publică deţinută sau într-o funcţie similară.
ART. 96
(1) Funcţionarii publici pot exercita funcţii sau activităţi în domeniul didactic, al cercetării ştiinţifice, al creaţiei literar-artistice şi în alte domenii de activitate din sectorul privat, care nu sunt în legătură directă sau indirectă cu atribuţiile exercitate ca funcţionar public potrivit fişei postului.
(2) În situaţia funcţionarilor publici care desfăşoară activităţile prevăzute la alin. (1), documentele care alcătuiesc dosarul profesional sunt gestionate de către autoritatea sau instituţia publică la care aceştia sunt numiţi.

Gabriela Pintea, Consilier juridic
Gabriela Pintea a scris:

Eu nu inteleg de ce toata lumea face referire la Legea nr. 188/1999 sau la Legea nr. 330/2009 cand este vorba despre incompatibilitati. Va rog sa nu-mi raspundeti ca Legea nr. 330/2009 a modificat Legea nr. 161/2003, stiu asta.

Regimul incompatibilitatilor a fost si este reglementat prin Legea nr. 161/2003 (art. 94, art. 96). Puteti desfasura activitate independenta ca economist daca aceasta activitate nu este in legatura directa sau indirecta cu atributiile exercitate ca functionar public si care sunt in fisa postului. Ce scrie in fisa postului dvs. si ce activitate independenta doriti sa desfasurati, numai dvs. stiti, eu chiar n-am cum sa stiu.

Sunt functionar public al fiscului si proaspat absolvent de stiinte juridice. Doresc ca in viitorul apropiat sa exercit profesia de executor judecatoresc independent sau in asociere. Intentia prezenta este de a-mi pastra functia publica cel putin pe perioada stagiului in domeniul executarilor judecatoresti. Activitatea actuala prevazuta in fisa postului nu este in legatura cu nici un aspect al practicarii profesiei de executor. Am parcurs legea 188/2000 privind executorii judecatoresti si nu am gasit nici un element privind incompatibilitati cu alte functii.
Intrebarea este daca pot desfasura o activitate de executor judecatoresc stagiar angajat cu contract individual la un birou de executor pastrandu-mi in paralel functia publica?