avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 514 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... am dreptul la indemnizatie de somaj?
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

am dreptul la indemnizatie de somaj?

Buna ziua,
Dupa ce am absolvit facultatea am lucrat 6 luni dupa care, conform practicilor de criza din tara noastra am fost cam obligat sa demisionez.

Avand in vedere ca am lucrat doar 6 luni si am plecat printr-o demisie, nu aveam dreptul la indemnizatie de somaj.

Intre timp am mai lucrat pentru o perioada determinata de 2 luni la o firma, perioada specificata in cartea de munca, perioada incheiata la expiararea contractului, si am mai absolvit si un program de masterat.

S-a schimbat ceva o data cu noua perioada trecuta in cartea de mnca si cu noua institutie de invatamant superior absolvita? Sunt din nou absolvent practic. Acum am dreptul la indemnizatie de somaj?

Va multumesc
Cel mai recent răspuns: Valeriu TUDOR , Consultant resurse umane 12:02, 29 Iulie 2010
art 17 din Legea 76/2002 prevede urmatoarele
(1) În vederea stabilirii dreptului de indemnizaţie de şomaj, somerii
prevăzuţi la art. 16 lit. a) sunt persoanele care se pot găsi în una dintre
următoarele situaţii:
(2) Sunt asimilate şomerilor persoanele aflate în situaţiile prevăzute
la art. 16 lit. b), dacă îndeplinesc următoarele condiţii:
a) sunt absolvenţi ai instituţiilor de învăţământ, în varsta de minimum
16 ani, care într-o perioada de 60 de zile de la absolvire nu au reuşit sa
se încadreze în munca potrivit pregătirii profesionale;
Deci se ia in calcul ultima institutie de invatamant absolvita(masterul in cazul meu), nu?

Inainte sa termin masterul nu aveam dreptul la somaj, incheiind conturile cu fostul loc de munca printr-o demisie si dupa doar 6 luni. Aici este problema mea
1. Legea 76/2002 (legea somajului) nu recunoaste (inca) masteratul ca fiind o forma de invatamant la a carei absolvire sa beneficiati de indemnizatie desomaj.
2. Totusi mergeti la AJOFM si intrebati, poate am ramas eu in urma cu legislatia in domeniu.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Indemnizatie de somaj pentru absolventii de facultate adinutza_1990 adinutza_1990 buna ziua, anul acesta in iunie termin facultatea, dar, oare voi primi somaj? va multumesc anticipat!!! (vezi toată discuția)
Indemnizatie de somaj pentru absolvent de master Loredana_84 Loredana_84 Poate un absolvent de master sa beneficieze de indemnizatie de somer (daca depune actele in termen de 60 zile de la absolvirea formei de invatamant), atata ... (vezi toată discuția)