Forum Discuţii juridice Probleme juridice în afaceri - ... Clauza denuntare unilaterala contract administrare ...
Discuție deschisă în Probleme juridice în afaceri - contracte între profesionişti

Clauza denuntare unilaterala contract administrare asociatie proprietari

Suntem in discutii cu o firma de administrare pe care am dori sa o angajam pentru asociatia noastra de proprietari. Firma ne-a trimis un proiect de contract care, intre altele, la capitolul "incetarea contractului" , cuprinde clauzele urmatoare :

7.2. Încetarea contractului se poate face, înainte de expirarea termenului, în următoarele condiţii:
a) prin acordul scris al ambelor părţi;
b) prin reziliere. In cazul în care una din pãrti nu îsi îndeplineste obligatiile asumate prin prezentul Contract, partea care nu este în culpa va notifica cealalta parte cerându-i respectarea obligatiilor. Daca partea aflata în culpa nu-si îndeplineste obligatiile încalcate, în termen de 30 de zile de la primirea notificarii, cealaltã parte are dreptul sã solicite rezilierea contractului.
c) prin denuntare unilaterala de catre Administrator, fiind obligatorie preavizarea Asociatiei in scris cu 30 zile inainte de data incetarii.
d) prin denuntare unilaterala de catre Asociatiei cu un preaviz de 30 de zile calculat de la data primirii Notificarii de reziliere. In situatia in care Asociatia denunta unilateral prezentul contract in perioada initiala de valabilitate, aceasta este obligata sa achite Administratorului taxele de administrare lunara pana la implinirea duratei contractului prevazuta la art. 2.1 Daca denuntarea unilaterala a Asociatiei survine in perioadele de prelungire a valabilitatii contractului, potrivit art.2.2, Asociatia este tinuta numai de indeplinirea obligatiilor scadente si a obligatiilor din rezultate in perioada de preaviz.

Intrebarile mele sunt :
1. e bine sau nu pt asociatia de proprietari sa existe clauze de denuntare unilaterala?
2. este corecta /echitabila clauza potrivit careia „In situatia in care Asociatia denunta unilateral prezentul contract in perioada initiala de valabilitate, aceasta este obligata sa achite Administratorului taxele de administrare lunara pana la implinirea duratei contractului prevazuta la art. 2.1 Daca denuntarea unilaterala a Asociatiei survine in perioadele de prelungire a valabilitatii contractului, potrivit art.2.2, Asociatia este tinuta numai de indeplinirea obligatiilor scadente si a obligatiilor din rezultate in perioada de preaviz.”

Multumesc anticipat pt raspunsurile Dvs
floringeorge a scris:
1. e bine sau nu pt asociatia de proprietari sa existe clauze de denuntare unilaterala?

In principiu, da, pentru ca e vorba de un contract pe termen lung. Totusi clauzele trebuie sa fie reciproce si echilibrate, iar termenul de preaviz trebuie sa fie suficient de lung incat sa va puteti gasi inlocuitor.

2. este corecta /echitabila clauza potrivit careia „In situatia in care Asociatia denunta unilateral prezentul contract in perioada initiala de valabilitate, aceasta este obligata sa achite Administratorului taxele de administrare lunara pana la implinirea duratei contractului prevazuta la art. 2.1 Daca denuntarea unilaterala a Asociatiei survine in perioadele de prelungire a valabilitatii contractului, potrivit art.2.2, Asociatia este tinuta numai de indeplinirea obligatiilor scadente si a obligatiilor din rezultate in perioada de preaviz.”

Nu pare echitabila, dar depinde si de 2.1 si 2.2.
ContSters20980, utilizator
@Andreea Lisievici

Multumesc frumos pt raspunsuri.=D>