Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... succesiune
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

succesiune

Tata, mama ,2 copii majori si un apartament. Parintii au divortat, mama a murit dupa divort in 1996, succesiunea nu s-a dezbatut. Tata s-a recasatorit acum 7 ani, momentan este paralizat in spital si in divort de a 2-a nevasta. In cazul decesului tatalui meu vreau sa stiu dupa cati ani face parte a 2-a nevasta la bunurile tatalui meu(ei nu au impreuna decat un imprumut la banca) si in ce proportie nevasta a 2-a si copiii din prima casatorie.:O
sorina-sorina, utilizator
buna ziua.
sotia tatalui dvs va culege in concurs cu dvs o cota parte de 1/4 din bunurile defunctului.
nu are nicio importanta cati anji au trecut de la data incheierii casatoriei.
Dupa decesul mamei, tatal mosteneste cota de 1/4 din cota de 1/2 a sotiei sale, iar copii, restul de 3/4 din cota de 1/2 a mamei.
In cazul decesului tatalui dvs., sotia supravietuitoare va mosteni cota de 1/4 din toate bunurile tatalui dvs., iar copiilor le va reveni cota de 3/4 din masa succesorala lasata de tata.
Mihaela Hornea, Avocat
ioana_cristea a scris:

buna ziua.
sotia tatalui dvs va culege in concurs cu dvs o cota parte de 1/4 din bunurile defunctului.
nu are nicio importanta cati anji au trecut de la data incheierii casatoriei.
nu conteaza ca parintii erau divortati ?
Nu, din moment ce nu au dezbatut partajul de bunuri comune.