avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 482 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... succesiune dupa decesul ambilor părinti ? Cine ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

succesiune dupa decesul ambilor părinti ? Cine ...

Cine vine la succesiune dupa decesul ambilor părinti ?
Cine vine la dezbaterea succesoriala in cazul in care dupa decesul ambilor parinti eu fiind copilul rezultat din prima casatorie ,iar a doua soție (decedata) are o fiică din prima casatorie
Cel mai recent răspuns: raluk0207 , utilizator 11:02, 4 August 2023
se vor face doua succesiuni diferite, in ordinea deceselor. doar n-au murit amandoi, concomitent
pe mama dvs o mosteniti doar dvs, pe tatal dvs il mosteniti dvs si pe sotia lui, fiica acesteia.
cine a murit primul, tata sau sotia lui ?
Daca tata a murit inaintea sotiei, fiica sotiei mosteneste si 1/4 din ce avea tatal dvs pt ca mama sa era mostenitoarea sotului in aceasta cota care se va transmite la fiica.
Daca tatal a murit dupa nevasta sunteti avantajat.
Ultima modificare: Joi, 3 August 2023
gi-jane2, moderator
Revin cu clarificari,
Tata decedat in ianuarie 2018,eu fiul lui din prima casatorie,tata s-a recasatorit cu o doamna cu copil din prima casatorie ,decedata in februarie 2022.
Cum se impart drepturile sau partile ?
Multumesc anticipat,
Cu stima,
nik
Ultima modificare: Joi, 3 August 2023
nktnik, utilizator
Poate ziceti si ce avea tata, ca daca nu avea nimic, nu mosteniti nimic ca nu aveti ce.
In ce priveste cotele, dvs mosteniti din ce avea tatal dvs 3/4
Revin,
Tata cu unic fiu,eu,decedat in ianuarie 2018,care a fost casatorit cu o doamna cu un copil din prima casatorie si care a decedat in februarie 2022.
Cum impart bunurile,apartament,loc de veci,conturi,etc.
Cu stima,

Alte discuții în legătură

Bună. suntem doua surori gemene și tatăl nostru sa căsătorit ... Feisan Feisan Bună. Suntem doua surori gemene și tatăl nostru sa căsătorit în urmă cu o altă femeie de 17 ani mama noastră e decedata de 19 ani. Dacă tatăl ... (vezi toată discuția)
Nepot care mosteneste o bunica (din partea mamei decedate). tatal meu are vreun drept? Bismut Bismut Situatia sta in felul urmator: Mama mea a murit acum 6 ani. La momentul mortii mamei mele tatal meu era casatorit cu mama mea. Tatal meu nu s-a mai ... (vezi toată discuția)
Sunt mostenitoare?? gabytza26 gabytza26 Buna ziua.Sant un copil dintr.o relatie nelegala,dar care printr.un proces s.a dovedit a fi al lui si astfel i.am purtat numele tatalui.tata s.a casatorit apoi ... (vezi toată discuția)