Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... succesiune dupa decesul ambilor părinti ? Cine ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

succesiune dupa decesul ambilor părinti ? Cine ...

Cine vine la succesiune dupa decesul ambilor părinti ?
Cine vine la dezbaterea succesoriala in cazul in care dupa decesul ambilor parinti eu fiind copilul rezultat din prima casatorie ,iar a doua soție (decedata) are o fiică din prima casatorie
se vor face doua succesiuni diferite, in ordinea deceselor. doar n-au murit amandoi, concomitent
pe mama dvs o mosteniti doar dvs, pe tatal dvs il mosteniti dvs si pe sotia lui, fiica acesteia.
cine a murit primul, tata sau sotia lui ?
Daca tata a murit inaintea sotiei, fiica sotiei mosteneste si 1/4 din ce avea tatal dvs pt ca mama sa era mostenitoarea sotului in aceasta cota care se va transmite la fiica.
Daca tatal a murit dupa nevasta sunteti avantajat.
gi-jane2, moderator
Revin cu clarificari,
Tata decedat in ianuarie 2018,eu fiul lui din prima casatorie,tata s-a recasatorit cu o doamna cu copil din prima casatorie ,decedata in februarie 2022.
Cum se impart drepturile sau partile ?
Multumesc anticipat,
Cu stima,
nik
nktnik, utilizator
Poate ziceti si ce avea tata, ca daca nu avea nimic, nu mosteniti nimic ca nu aveti ce.
In ce priveste cotele, dvs mosteniti din ce avea tatal dvs 3/4
Revin,
Tata cu unic fiu,eu,decedat in ianuarie 2018,care a fost casatorit cu o doamna cu un copil din prima casatorie si care a decedat in februarie 2022.
Cum impart bunurile,apartament,loc de veci,conturi,etc.
Cu stima,