avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 979 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Bună. Suntem doua surori gemene și tatăl nostru sa ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Bună. Suntem doua surori gemene și tatăl nostru sa căsătorit ...

Bună. Suntem doua surori gemene și tatăl nostru sa căsătorit în urmă cu o altă femeie de 17 ani mama noastră e decedata de 19 ani. Dacă tatăl nostru decedează copii i lu mama noastră vitregă mostenesc ceva copii ei fiind din alte căsătorie neavînd nici un copil cu tatăl nostru.
Cel mai recent răspuns: raluk0207 , utilizator 10:23, 18 Martie 2021
Dacă tatăl dvs decedeaza primul, da.
Pe tata îl mosteniti dvs, fiicele și soția.
Mai departe, la decesul sotiei, cota acesteia va fi moștenită de copiii ei.
Daca tatal dvs. decedeaza primul si acesta nu a avut copii cu actuala sotie, mostenitori o sa fiti dvs., sora dvs., si sotia, copiii sotiei din alta casatorie nu au niciun drept la mostenirea tatalui dvs. daca nu au fost infiati de acesta.

Cotele mostenite o sa fie de 1/4 pentru sotie si restul de 3/4 dvs. si sora dvs.
O sa trebuiasca facut partajul cu actuala sotie pentru a vedea exact care sunt bunurile tatalui dvs.
Ultima modificare: Miercuri, 17 Martie 2021
Ionut.ion, utilizator

Copiii sotiei nu vor fi mostenitori. Prin urmare, la decesul tatalui dvs., mostenirea va fi culeasa de sotia supravietuitoare si de catre dvs. (Sotia 1/4, iar dvs. si sora 3/4 impreuna).


Feisan a scris:

Bună. Suntem doua surori gemene și tatăl nostru sa căsătorit în urmă cu o altă femeie de 17 ani mama noastră e decedata de 19 ani. Dacă tatăl nostru decedează copii i lu mama noastră vitregă mostenesc ceva copii ei fiind din alte căsătorie neavînd nici un copil cu tatăl nostru.

Copiii soției nu vor fi moștenitori direcți ai tatălui.
Însă, daca tata decedeaza primul, indirect, prin retransmitere, vor moșteni cota mamei lor.

Corect dar tot 1/4 din bunuri vor moșteni

raluk0207 a scris:

Copiii soției nu vor fi moștenitori direcți ai tatălui.
Însă, daca tata decedeaza primul, indirect, prin retransmitere, vor moșteni cota mamei lor.

Alte discuții în legătură

Succesiune dupa decesul celei de a doua sotii a tatalui ContSters43040 ContSters43040 Buna ziua si scuze pentru intrebarea unui profan.Atfel: Copii din prima casatorie a tatalui,in cazul decesului celei de a doua sotii a acestuia, au drept ... (vezi toată discuția)
Buna, se da situatia urmatoare: mama mea s-a recasatorit dupa ... randomjoker randomjoker Buna, se da situatia urmatoare: mama mea s-a recasatorit dupa nasterea mea cu alt barbat (care are o fiica dintr-o casatorie anterioara) Aceastia au dobandit ... (vezi toată discuția)
Succesiune labuta labuta Mama are casa cumparat de tatal ei.Sa castorit de doua ori avand din fiecare csnicie cate un copil.La decesul tatalui meu vitreg, vin si eu la mostenire sau ... (vezi toată discuția)