Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Bună. Suntem doua surori gemene și tatăl nostru sa ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Bună. Suntem doua surori gemene și tatăl nostru sa căsătorit ...

Bună. Suntem doua surori gemene și tatăl nostru sa căsătorit în urmă cu o altă femeie de 17 ani mama noastră e decedata de 19 ani. Dacă tatăl nostru decedează copii i lu mama noastră vitregă mostenesc ceva copii ei fiind din alte căsătorie neavînd nici un copil cu tatăl nostru.
Păi a zis cineva ca ar moșteni mai mult?
Nu dar din primul mesaj se înțelege altceva... ca bunurile se impart între doamna ce a pus intrebarea, sora dumneaei si sotia cu fiicele acesteia...
Sau poate nu inteleg eu bine...

raluk0207 a scris:

Dacă tatăl dvs decedeaza primul, da.
Pe tata îl mosteniti dvs, fiicele și soția.
Mai departe, la decesul sotiei, cota acesteia va fi moștenită de copiii ei.

Ionut.ion, utilizator
Ati inteles bine. Ei sunt moștenitorii legali.
Dar nu am precizat că ar primi cote egale.
Atunci nu este bine pentru ca fiicele actualei sotii nu sunt mostenitori legali ai tatalui doamnei ce a pus intrebarea.
Ele vin la mostenire doar la decesul mamei lor, sotia domului, nu pot veni la mostenire impreuna cu mama( sotia domnului) si cele doua fiice.
Doar daca au fost infiate de acesta pot veni la mostenire impreuna cu mama si cele doua surori, altfel nu.
Ionut.ion, utilizator
Exact asta am spus deja mai sus.