avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1816 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Bună. Suntem doua surori gemene și tatăl nostru sa ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Bună. Suntem doua surori gemene și tatăl nostru sa căsătorit ...

Bună. Suntem doua surori gemene și tatăl nostru sa căsătorit în urmă cu o altă femeie de 17 ani mama noastră e decedata de 19 ani. Dacă tatăl nostru decedează copii i lu mama noastră vitregă mostenesc ceva copii ei fiind din alte căsătorie neavînd nici un copil cu tatăl nostru.
Cel mai recent răspuns: raluk0207 , utilizator 10:23, 18 Martie 2021
Păi a zis cineva ca ar moșteni mai mult?
Nu dar din primul mesaj se înțelege altceva... ca bunurile se impart între doamna ce a pus intrebarea, sora dumneaei si sotia cu fiicele acesteia...
Sau poate nu inteleg eu bine...

raluk0207 a scris:

Dacă tatăl dvs decedeaza primul, da.
Pe tata îl mosteniti dvs, fiicele și soția.
Mai departe, la decesul sotiei, cota acesteia va fi moștenită de copiii ei.

Ultima modificare: Miercuri, 17 Martie 2021
Ionut.ion, utilizator
Ati inteles bine. Ei sunt moștenitorii legali.
Dar nu am precizat că ar primi cote egale.
Atunci nu este bine pentru ca fiicele actualei sotii nu sunt mostenitori legali ai tatalui doamnei ce a pus intrebarea.
Ele vin la mostenire doar la decesul mamei lor, sotia domului, nu pot veni la mostenire impreuna cu mama( sotia domnului) si cele doua fiice.
Doar daca au fost infiate de acesta pot veni la mostenire impreuna cu mama si cele doua surori, altfel nu.
Ultima modificare: Joi, 18 Martie 2021
Ionut.ion, utilizator
Exact asta am spus deja mai sus.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Succesiune dupa decesul celei de a doua sotii a tatalui ContSters43040 ContSters43040 Buna ziua si scuze pentru intrebarea unui profan.Atfel: Copii din prima casatorie a tatalui,in cazul decesului celei de a doua sotii a acestuia, au drept ... (vezi toată discuția)
Buna, se da situatia urmatoare: mama mea s-a recasatorit dupa ... randomjoker randomjoker Buna, se da situatia urmatoare: mama mea s-a recasatorit dupa nasterea mea cu alt barbat (care are o fiica dintr-o casatorie anterioara) Aceastia au dobandit ... (vezi toată discuția)
Succesiune labuta labuta Mama are casa cumparat de tatal ei.Sa castorit de doua ori avand din fiecare csnicie cate un copil.La decesul tatalui meu vitreg, vin si eu la mostenire sau ... (vezi toată discuția)