avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 587 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... absolvent de studii superioare (2010) de 3 ANI!!!!!
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

absolvent de studii superioare (2010) de 3 ANI!!!!!

-un functionar cu studii medii si vechime in domeniu de peste 15 ani,
termina in anul 2010 studii superioare (3 ani).
Poate fi avansat intr-o alta treapta de salarizare conf. pregatirii (exp.studii superioare) ???
Cel mai recent răspuns: putica , utilizator 21:08, 12 August 2010
N-oi fi eu "cap luminat", dar legea "Bologna" a anulat SSD-ul (chiar legea 288/2004 spune ca invatamantul SSD se desfiinteaza)...si nicaieri nu scrie ca ciclul I Bologna se echivaleaza cu fostul SSD... :(
Solutii posibile-Legea-cadru 330/2009 : [ link extern ]

Intrebarea nr.63 : Cum se face încadrarea absolvenților ciclului I Bologna, 3 ani ?
Raspuns la intrebarea nr.63 : Absolvenții instituțiilor de învățământ superior cu durata de 3 ani, cu examen de licență sau diplomă vor fi incadrați la nivel de studii superioare, conform prevederilor Art. 38 din Legea-cadru nr.330/2009.

Document oficial care confirma ca absolventii ciclului I Bologna vor fi incadrati pe studii superioare (S) .
Sfatul meu este ca ar trebui sa faceti la servici contestatie in scris si sa anexati si documentul din link-ul de mai sus .
Mult succes !

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Salarizare absolvent al ciclului i bologna alice0210 alice0210 Buna ziua! Sunt absolventa a ciclului I Bologna ( facultatea de psihologie-pedagogie, specialitatea pedagogie avand la la baza liceul pedagogic) si as dori ... (vezi toată discuția)
Studii de lunga durata sau studii de scurta durata? nicol1970 nicol1970 Sunt absolventa a Universitatii Spiru Haret, Facultatea se Stiinte Juridice si Administrative, specializarea Administratie Publica, forma de invatamant ... (vezi toată discuția)
Incadrare cu studii superioare iuliana_rosca iuliana_rosca Buna ziua, Va rog sa/mi spuneti cum se face incadrarea pentru cei care termina ciclul I de licenta Bolognia conform cu noua lege unica de salarizare. ... (vezi toată discuția)