Forum Discuţii juridice Probleme juridice în afaceri - ... ce sa fac cu firma asta?
Discuție deschisă în Probleme juridice în afaceri - contracte între profesionişti

ce sa fac cu firma asta?

Buna ziua.Problema mea este legata de o firma pe care am preluat-o in 2008 de la fostul meu patron,actele firmei ramanand la el dupa cesonarea partilor in urma carora am devenit unic asociat si administrator.Punctul de lucru al firmei s-a inchis,acasta ne mai avand activitate comerciala,dar nu am suspendat activitatea firmei si la registru comertului.Mai tarziu am aflat ca fostul sef a facut unele comenzi de marfa pe firma mea,facturi ce bineinteles ca nu au fost achitate.As dori sa stiu ce mai pot face acum,balantele si restu documentatiilor nu sunt depuse si nici nu le pot depune fara actele contabile,nu am facturile respective si el nu mai este de gasit.Cum scap de firma asta sau ce risc daca nu fac nimic.Multumesc anticipat.
Care-i motivul ce v-a determinat sa preluati o societate, fara a prelua si evidenta contabila?
In afara de naivitate nu gasesc nici un motiv.
Buna seara ,
D.p.d.v.legal,orice tranzactie comerciala efectuata de cedent,dupa cesionarea firrmei,ar trebui sa fie nula .
Deci achizitiile acelea in numele dvs,dupa cesionarea firmei, ar trebuie sa fie fara valoare juridica .
Cred ca trebuie sa consultati un avocat,si puteti cere eventual, o expertiza contabila, pentru rezolvarea acestor probleme .
Marius Bote .
Marius Bote, Practician in insolventa