Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Buna
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Buna

Vreau sa stiu si eu cate daune morale ar trebui sa cer pt 22 de zile de spitalizare pt. splina scoasa 4 coaste rupte care au cauzat si apa la plamani toate aste rezultand dintr-un accident.
otto29, utilizator
accident rutier!
i se va face dosar penal pentru vatamare corporala, iar tu poti sa ceri daune materiale in functie de ce chitante ai si daune morale in functie de cat vei tu, in sensul ca tu vei cere o anumita suma iar judecatorul iti va acorda toata suma sau nu, poate chiar de loc, nu exista un tarif pt asa ceva, fiecare cere daune morale de cum crede de cuviinta ca a fost vatamat...
Accident rutier sau accident de munca?
Daunele morale se solicita in functie de suferinte si de numarul zilelor de ingrijiri medicale. Asta inseamna, in cazul dvs, 22 zile de spitalizare plus zilele pana la videcarea leziunilor provocate de accident precum si a altor suferinte care au fost declansate ( apa la plamani) , urmare a leziunilor si traumelor provocate prin accident.
Daca aceste zile insumate depasesc 60 zile este vorba de o vatamare corporala grava , deci suferinte mult mai mari.
Cu cat suferintele dvs au fost mai mari, puteti sa solicitati daune morale mai mari.
Numai dvs puteti sa apreciati cuantumul acestora, insa cert este faptul ca puteti cere dublul sumei la care va ganditi , ca sa obtineti, pana la urma in instanta, suma respectiva.
De asemenea, puteti cere si daune materiale ( medicamente, tratament, transport la spital si la consultatii , plata unor persoane care au facut treaba in locul dvs in timpul incapacitatii , etc.)
ContSters122901, utilizator
cereti cat mai mult ca sa aiba instanta de unde sa scada.
functie de ce veti dovedi ca ati cheltuit si cat ati patimit moral instanta va acorda aceste daune cu conditia ca ele sa fie cerute.
succes
accident rutier