Forum Discuţii juridice PFA, II, AF - Persoana fizica ... PFA radiat
Discuție deschisă în PFA, II, AF - Persoana fizica autorizată, Întreprindere individuală, Asociaţie familială

PFA radiat

M-am trezit in luna mai cu PFA-ul radiat, desi am primit in fiecare an avizul primariei pe autorizatie. Ce ar trebui sa fac acum ca sa imi reiau activitatea pe vechiul PFA ?
sa solicitati printr-o cerere scrisa motivele de fapt si de drept pt care au radiat PFA-ul. in functie de ce vi se motiveaza contestati sau nu decizia.
Nu mai sunt valabile acele autorizatii.de la primarieTrebuia sa va preschimbati actele,inregistrandu-va la ONRC din judetul de unde apartineti.
In temeiul art 21 din OUG 44/2008 radierea unui PFA se poate face in urmatorele situatii:
a) deces;
b) prin vointa acestuia;
c) in conditiile art 25 din Legea nr 26/1990 rep.
Probabil ca dvs. ati fost radiat ca si PFA in baza art.25 din L26/1990 rep.

In L26/1990 rep. din acel art. 25 reiese ca:
- orice persoana fizica sau juridica ( nu stiti inca cine este acea persoana (institutie, probabil) in cazul dvs.) ) daca are temei, poate cere RADIEREA;
- cererea de RADIERE se depune si se mentioneaza in registrul comertului in care s-a facut inmatricularea comerciantului ( in cazul dvs. o gasiti la ORC din judetul unde v'ati inmatriculat ca si PFA);
- tribunalul se pronunta asupra cererii de RADIERE cu citarea oficiului registrului comertului si a comerciantului (s-ar putea ca si dvs. sa fi fost citat, verificati va rog si acest aspect !);
- hotararea judecatoreasca prin care s-a pronuntat RADIEREA poate fi atacata cu recrurs de la data comunicarii pentru partile lipsa ( este si cazul dvs.);
- ORC va efectua radierea si va publica hotararea judecatoreasca irevocabila in Monitorul Oficial al Romaniei partea a IV-a.

CONCLUZIE:
- mergeti la ORC (acolo unde ati inmatriculat PFA-ul) si solicitati toate datele;
- in functie de ce se afla la dosarul de la ORC puteti ( in masura in care mai sunteti in termen) sa faceti contestarea radierii;
- daca PFA-ul este radiat si nu mai sunteti in termen cu contestatia, aflati motivele radierii;
- in functie de aceste motive veti reinfiinta PFA-ul.

NOTA:
- daca aveti cumva si date inscrise in cazierul fiscal (OG 75/2001) , trebuie sa stiti ca nu mai puteti reinfiinta PFA-ul pana ce faptele din cazierul fiscal nu va vor fi sterse;.
- Cazierul fiscal nu are nici o legatura cu cazierul judiciar. Cazierul fiscal este un mijloc de evidenta si urmarire a disciplinei financiare a contribuabililor.

ALT ASPECT IMPORTANT:
- trebuie sa retineti ca de la data radierii dvs. din ORC nu mai puteati efectua in mod legal acte si fapte de comert prin acest PFA.

PENTRU INMATRICULAREA PFA la ORC conform OUG 44/2008 - (vezi anexa la aceasta lege), sunt necesare urmatoarele:- copie CI certificata olograf de catre titular privind conformitatea cu originalul (= scris de mana pe copie);
- documente privind sediul (act de proprietate, contract inchiriere, comodat, etc);
- declaratie pe propria raspundere ca sunt indeplinite conditiile privind legislatia sanitara,sanitar veterinara si protectia muncii;
- fotocopii dupa documentele care atesta pregatirea profesionala (daca este necesar conform unor legi speciale) depinde de tipul activitatii (certifiacte olograf);
- fotocopii certificate olograf privind experienta profesionala.

Constatam ca nu este necesara AUTORIZATIA PRIMARIEI !
Cred ca PFA a fost radiata pentru ca in termen de 2 ani de la publicarea OUG nr. 44/2008 nu ati optat pentru desfăşurarea activităţii în una dintre formele prevăzute de ordonanţă de urgenţă: a) individual şi independent, ca persoane fizice autorizate; b) ca întreprinzători titulari ai unei întreprinderi individuale; c) ca membri ai unei întreprinderi familiale.
Persoanele fizice şi asociaţiile familiale prevăzute de Legea nr. 300/2004 care nu şi-au exercitat dreptul de opţiune, conform art. 39 din OUG nr. 44/2008, îşi încetează activitatea şi vor fi radiate din registrul comerţului, din oficiu, fără nicio altă formalitate.
G David a scris:

Cred ca PFA a fost radiata pentru ca in termen de 2 ani de la publicarea OUG nr. 44/2008 nu ati optat pentru desfăşurarea activităţii ...

Acum am aflat si eu acum ca-s radiat din Mai 2010 din acest motiv. Insa eu am continuat sa-mi platesc la ANAF norma de venit pana la finalul lui 2010.
Trebuie sa anunt radierea la ANAF personal? Sau o va face Reg Comertului intr-un anumit termen?
vladonne, utilizator