Forum Discuţii juridice Asociaţii şi fundaţii, într-un ... indemnizatii la ONG-uri
Discuție deschisă în Asociaţii şi fundaţii, într-un cuvânt: ONG-uri

indemnizatii la ONG-uri

In cazul in care presedintele si consiliul director al unui ONG primesc o data pe luna o indemnizatie prevazuta prin statut special, deci nu au statut de salariati cu contract de munca, care sunt contributiile pe care le datoreaza_atat ei cat si ONG-ul?
- pensie = 10,50% + 20,80%
- sanatate = 5,50% + 5,20%
- impozit = 16%
- cota contributii si concedii medicale = 0,85%
- fond accidente = 0,150%
Se mai adauga ceva la cele de mai sus incepand cu 01.07.2010?
Multumesc anticipat pentru raspuns!
Nu.
Domnule Gabescu, va rog_ daca puteti_ sa ma lamuriti si pe mine intr-o problema: pentru indemnizatiile lunare primite de presedintele si consiliul director al unui ONG se retine si contributia la somaj? Sunt incadrate ca venituri de natura profesionala cu caracter repetitiv (lunar) conform ultimelor modificari? Mentionez ca atunci cand se intalnesc lunar, in afara activitatii de conducere a ong-ului emit hotarari si decizii care au legatura cu profesia lor (activitate notariala).