avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1588 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Asociaţii şi fundaţii, într-un ... indemnizatii la ONG-uri
Discuție deschisă în Asociaţii şi fundaţii, într-un cuvânt: ONG-uri

indemnizatii la ONG-uri

In cazul in care presedintele si consiliul director al unui ONG primesc o data pe luna o indemnizatie prevazuta prin statut special, deci nu au statut de salariati cu contract de munca, care sunt contributiile pe care le datoreaza_atat ei cat si ONG-ul?
- pensie = 10,50% + 20,80%
- sanatate = 5,50% + 5,20%
- impozit = 16%
- cota contributii si concedii medicale = 0,85%
- fond accidente = 0,150%
Se mai adauga ceva la cele de mai sus incepand cu 01.07.2010?
Multumesc anticipat pentru raspuns!
Cel mai recent răspuns: iirina_19 , utilizator 12:52, 17 August 2010
Nu.
Domnule Gabescu, va rog_ daca puteti_ sa ma lamuriti si pe mine intr-o problema: pentru indemnizatiile lunare primite de presedintele si consiliul director al unui ONG se retine si contributia la somaj? Sunt incadrate ca venituri de natura profesionala cu caracter repetitiv (lunar) conform ultimelor modificari? Mentionez ca atunci cand se intalnesc lunar, in afara activitatii de conducere a ong-ului emit hotarari si decizii care au legatura cu profesia lor (activitate notariala).

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Accident de munca carmen.balan1967@yahoo.com carmen.balan1967@yahoo.com Buna ziua ! Cum se plateste un accident de munca ? Stiu ca exista acel fond special la care se contribuie in fiecare luna - dar n am mai avut pana acum de a ... (vezi toată discuția)
Concediu medical cod 03 2lk 2lk Buna ziua, Am avut un accident de munca in unitate pentru care s-au eliberat 2 concedii medicale : 1. cod 03 17.07.2014-25.07.2014 cu cod de urgenta ... (vezi toată discuția)
Concedii medicale cristinabojescul cristinabojescul Concediu medical cod 03 urgenta medico-chirurgicala 9 zile procent acordare 100%.In contunuare concediu medical 5 zile este cu 75% procent? Multumesc. (vezi toată discuția)