Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... cand expira un dosar penal?
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

cand expira un dosar penal?

am si eu un dosar penal pt furt calificat si as vrea sa stiu dak o sa expire vreodata.....va multumesc
In ce sens sa expire? Intai trebuie solutionat. Adica sa primeasca o solutie , de trimitere in judecata sau nu..de condamnare.Poate ne furnizati si alte detalii.
Organul de cercetare penala este obligat sa va aduca la cunostiinta cand s-au finalizat cercetarile si cu ce solutie. Este bine insa sa mai intrebati si dvs. personal ofiterul de politie care v-a anchetat.
gabriella90 a scris:

am si eu un dosar penal pt furt calificat si as vrea sa stiu dak o sa expire vreodata

:hm: Cred ca va referiti la termenele de prescriptie care opereaza in dreptul penal ca si cauze care inlatura raspunderea penala!

In aceasta situatie sunt aplicabile prev. art.122 lit.a)-d)Cod de Procedura Penala( avand in vedere ca ati comis fapta de furt calificat- la modul general- prev. de art 208 Cod Penal si pedepsita cu inchisoare de la min.3 la max.20 ani) termenele respective socotindu- se de la data savarsirii infractiunii ori, in cazul infractiunilor continue, de la data incetarii actiunii sau inactiunii sau, in cazul infractiunilor continuate, de la data savarsirii ultimei actiuni sau inactiuni

Dar, atentie la intreruperea cursului prescriptiei, prevazuta de art. 123 Cod de Procedura Penala .
Si avem in vedere, de asemenea, prescriptia speciala, prevazuta de art. 124 din acelasi Cod!

Tinand cont ca inca nu ati fost condamnata( poate nici nu veti fi), nu vorbim despre prescriptiile care opereaza asupra executarii pedepsei!

In conditiile in care datele furnizate de dv. sunt sumare, va pot spune, la fel de sumar ca dosarul dv. poate sa "expire" peste maxim 22,6 ani!