Forum Discuţii contabile şi ... Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA tva
Discuție deschisă în Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA

tva

am facturat in iunie cu 19 % si acum primesc marfa inapoi (retur ) ce tva defapt trebuie practicat acum in factura de retur ?
va multumesc anticipat !
19%
bun dar acum nu e 24 %
cota aplicabila este cea cu operatiunea de baza, deci 19%.
Retururile marfurilor livrate inainte de data de 01 iulie 2010 se fac cu TVA de 19%.
BAZA LEGALA:
In conformitate cu art.140 Cotele din Codul fiscal:
(3)Cota aplicabilă este cea în vigoare la data la care intervine faptul generator, cu excepţia cazurilor prevăzute la art. 1342 alin. (2), pentru care se aplică cota în vigoare la data exigibilităţii taxei.
Iar la alin.(4) al aceluiasi articol 140 se prevede:
(4)În cazul schimbării cotei se va proceda la regularizare pentru a se aplica cotele în vigoare la data livrării de bunuri sau prestării de servicii, pentru cazurile prevăzute la art. 1342 alin. (2).
La art.134 indice 1, alin (1), se prevede:
(1)Faptul generator intervine la data livrării bunurilor sau la data prestării serviciilor, cu excepţiile prevăzute în prezentul capitol.
La art.138 lit. b) se prevede:
baza de impozitare se reduce :
b)în cazul refuzurilor totale sau parţiale privind cantitatea, calitatea ori preţurile bunurilor livrate sau ale serviciilor prestate, precum şi în cazul anulării totale ori parţiale a contractului pentru livrarea sau prestarea în cauză ca urmare a unui acord scris între părţi sau ca urmare a unei hotărâri judecătoreşti definitive şi irevocabile sau în urma unui arbitraj;

NOTA:
Din Codul fiscal se desprinde faptul ca RETURUL DE MARFA nu se considera o noua livrare !
IN CONCLUZIE:
Daca:
- marfurile au fost livrate inainte de data de 30 iunie 2010;
- si s-a facut returul acestora dupa data de 01 iulie 2010;
- cota de TVA folosita in factura de retur este aceea aplicabila la data la care a intervenit faptul generator;
- adica aceea de la data livrarii marfurilor;
- adica cota de TVA este de 19%.