Forum Discuţii juridice PFA, II, AF - Persoana fizica ... PERSOANA FIZICA AUTORIZATA POATE SA ANGAJEZE PERSONAL?
Discuție deschisă în PFA, II, AF - Persoana fizica autorizată, Întreprindere individuală, Asociaţie familială

PERSOANA FIZICA AUTORIZATA POATE SA ANGAJEZE PERSONAL?

Raspunsul este negativ.
Acest drept il are numai persoana fizica titular al intreprinderii individuale. Nici macar Intreprinderea familiala nu poate angaja terte persoane cu contract de munca.
In ceea ce priveste PFA mai trebuie sa stiti:
- nu poate angaja cu contract de munca terte persoane pentru desfasurarea activitatii pentru care a fost autorizata;
- nu va fi considerata un angajat al unor terte persoane cu care colaboreaza, chiar daca colaborarea este exclusiva.
-o persoana poate cumula calitatea de persoana fizica autorizata cu cea de salariat al unei terte persoane care functioneaza atat in acelasi domeniu, cat si intr-un alt domeniu de activitate economica decat cel pentru care PFA este autorizata.
- este asigurata in sistemul public de pensii si alte drepturi de asigurari sociale;
- are dreptul de a fi asigurata in sistemul asigurarilor sociale de sanatate si al asigurarilor pentru somaj PFA;
- nu poate cumula si calitatea de intreprinzator persoana fizica titular al unei intreprinderi individuale.