Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale help pls
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

help pls

care sunt modalitatile de falimentare/lichidare SRL/S.A.MULTAM
Societatea se dizolva prin:
a) trecerea timpului stabilit pentru durata societatii;
b) imposibilitatea realizarii obiectului de activitate al societatii sau realizarea acestuia;
c) declararea nulitatii societatii;
d) hotararea adunarii generale;
e) hotararea tribunalului, la cererea oricarui asociat, pentru motive temeinice, precum neintelegerile grave dintre asociati, care impiedica functionarea societatii;
f) falimentul societatii;
g) alte cauze prevazute de lege sau de actul constitutiv al societatii.

Pentru mai multe detalii vezi legea nr.31/1990 si legea nr.85/2006.
imi puteti detalia cum se poate dizolva prin faliment va rog.multumesc
trebuie declansata procedura insolventei
a) insolventa este prezumata ca fiind vadita atunci cand debitorul, dupa 30 de zile de la scadenta, nu a platit datoria sa fata de unul sau mai multi creditori;
b) insolventa este iminenta atunci cand se dovedeste ca debitorul nu va putea plati la scadenta datoriile exigibile angajate, cu fondurile banesti disponibile la data scadentei;

fie personal , fie unul dintre creditorii societatii solicita acest lucru in instanta - tribunal.
data deschiderii procedurii reprezinta:
a) in cazul cererii debitorului de deschidere a procedurii, data pronuntarii incheierii prevazute la art. 32 alin. (1);
b) in cazul cererii creditorului de deschidere a procedurii, data pronuntarii sentintei judecatorului-sindic, prevazuta la art. 33 alin. (4) sau (6);

Vezi pentru inf amanuntite L85/2006 privind proceduira insolventei