Forum Discuţii juridice Legislaţie europeană, CEDO, UE, ... Calatorie UE - Cetatean stat tert cu drept de lunga ...
Discuție deschisă în Legislaţie europeană, CEDO, UE, proceduri europene

Calatorie UE - Cetatean stat tert cu drept de lunga sedere in Romania

buna seara

As dori sa stiu daca un cetatean al unui stat tert ( din afara Uniunii Europene) care are in prezent drept de sedere in Romania poate calatori in cadrul UE si in ce conditii?

Va multumesc
dreptul de sedere in Romania, e doar atat si nimic mai mult. Poate calatori in UE in conditiile impuse tarii a carui cetatenie o poarta! B-)
Reglementarea liberei circulatii a cetatenilor în spatiul comunitar, cetateni posesori ai unei vize de lunga durata, este facuta de Regulamentul Consiliului 1091/2001, care se refera la libera circulatie a persoanelor ce poseda o viza cu durata mai mare de 30 de zile.