avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 573 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... 30% din indemnizatia de somaj
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

30% din indemnizatia de somaj

Sunt in somaj si am gasit un post cu jumatate de norma.Salariul ar fi de 450 lei brut - 300 si ceva net.Somajul ar fi de 450 lei.Beneficiez de acei 30% la jumatate de norma?De la locul de munca asa mi s-a spus,dar eu parca am gasit altceva in lege!
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 13:30, 7 August 2010
Pentru a beneficia de cei 30% trebuie sa fie un contract individual de munca cu program normal de 8 ore pe zi, asa cum spune Legea 76/2002:
Art. 72. - (1) Persoanele prevăzute la art. 17 alin. (1) şi alin. (2) lit. c) cărora li s-a stabilit dreptul la indemnizaţia de şomaj potrivit legii şi care se angajează pentru program normal de lucru, conform prevederilor legale în vigoare, şi, ca urmare a angajării, le încetează plata indemnizaţiei de şomaj beneficiază, din momentul angajării până la sfârşitul perioadei pentru care erau îndreptăţite să primească indemnizaţia de şomaj, de o sumă lunară, acordată din bugetul asigurărilor pentru şomaj, reprezentând 30% din cuantumul indemnizaţiei de şomaj, stabilită şi, după caz, reactualizată conform legii.
(2) Nu beneficiază de prevederile alin. (1) persoanele care se încadrează la angajatori cu care au fost în raporturi de muncă sau de serviciu în ultimii 2 ani, precum şi persoanele pentru care plata indemnizaţiei de şomaj a fost suspendată potrivit art. 45 alin. (1) lit. c), iar ulterior, ca urmare a schimbării duratei contractului individual de muncă, plata indemnizaţiei de şomaj încetează potrivit art. 44 lit. a).
Drepturile banesti prevazute la art. 72, 73^1, 74 si 75 din Legea nr. 76/2002, cu modificarile si completarile ulterioare, care se stabilesc ulterior datei intrarii in vigoare a Legii nr.118/2010, se diminueaza cu 15%.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Pe ce perioada se acorda 30% din indemnizatia de somaj? petro250 petro250 Sunt somera in plata de la data de 08.07.2011 si pana la data de 08.07.2012. Intrebarea mea este urmatoarea : Daca la data de 01.05.2012 sunt angajata pe ... (vezi toată discuția)
Loc de munca danabode danabode Buna ziua.Doresc sa stiu daca o persoana care este in somaj si isi gaseste un loc de munca in afara localitatii de domiciliu,.daca beneficiaza de ceva ... (vezi toată discuția)
Angajare din somaj bn78nic bn78nic Sunt in somaj ce beneficii am daca ma angajez? (vezi toată discuția)