Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... REVENIRE - plangere penala pentru incendierea masini
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

REVENIRE - plangere penala pentru incendierea masini

Au trecut trei luni aceeasi masina mi-a fost incendiata din nou dar acum este 100% arsa, locul a fost diferit prima data a fost in fata blocului incendiatorul fiind pus de un puscarias sa ne de-a foc, acum a fost in curte la soacra fiind foarte putin sa i-a foc si casa. Daca prima data au fost trei fete si doi baieti care l-au vazut pe cel care ne-a pus focul acum fiind la curte si distanta intre vecinii nu a vazut nimeni nimic. Tin sa mentionez ca am facut plangere penala la politie, ,procuratura jud., si la procuratura de care apartinem pe numele celor care sunt instigatorii suspecti ai incendierii masini. Nu a fost chemat niciunul, fapt pentru care a avut curaj sa mai de-a odata foc. De la procuratura ne-a spus ca pana nu pleaca dosarul de la pol. locala nu se poate face nimic, dar acesti politisti in trei luni nu a facut nimic nu a chemat pe nimeni nici pe cei cinci martori, efectiv le este frica de acest puscarias zicandu-ne ca le poate face chiar si lor rau, ca este foarte periculos. Revenind la incendiul de ieri noapte nu a fost vazut nimeni deci nu sunt martori nu sunt probe, raspunsul politiei este autor necunoscut deci nu se face nimic. Acum urmeaza probabil sa ne omoare pt. ca individul a vazut ca nu se face nimic nici a doua oara, nu probe, nu martori, MORI. Am spus ca este acelasi puscarias care ne obliga sa ii dam casa cu act de vanzare cumparare pe degeaba, caci asta este motivul acestei razbunari. Deci omul e puscarias stie cum sa faca sa nu lase probe si martori, dar si noi stim motivul acestuia sigur de razbunare. Cum am spus probabil voi reveni ori ca ne-a dat foc la casa ori ca ne-a omorat pe unul din noi doi eu si sotul. Asta este Romania zilei de azi nu ai probe nu ai martori MORI nu se face nimic cu toate ca sti 100% cine iti da foc, cine te ameninta, de trei luni nu s-a facut nimic nimic, alerg cu diperare peste tot, nu face nimeni nimic.Va rog frumos FFFFFFOARTE mult AAAAAJUTOR ne omora cui sa ne adresam ca va inchipuiti ca daca dat foc odata a dat a doua oara ce curaj a prins acest puscarias nefacandu-i nimeni nimic, nimic nimic.
Ajutati-ma va rog frumos traim de trei luni de zile un cosmar de ne inchipuit ne este frica sa mai mergem la servici ne este frica sa mai stam in casa, am sunat la toate televiziunile PROTV, ANTENA, OTV, LOCALE, nu vine pt. ca mi-a spus ca nu au ce sa vada o masina arsa atat ei vin cand au si inregistrari videa si audio.ASTEPT cu nerabdare un ajutor.
Nu cred ca politistilor le este frica de un puscarias. Ca nu isi fac datoria sau o fac, dar numai superficial, asta o cred. Tot la politie trebuie sa va adresati.
La care politie am sunat la politia capitalei, am sunat la politia judetului, i-a sunt pe politisti orasului de unde ne aflam, s-au agitat putin si concluzia daca nu sunt martori si probe ei nu pot face nimic
Cu toate ca imi pare rau de drama pe care o traiti dvs , sa stiti ca nu este posibil ca politia sa abuzeze sau sa faca cuiva ceva fara a exista probe . va dati seama ca orice acuzatie trebuie dovedita . Degeaba se merge pe speculatii sau pe suspiciuni , daca nu aveti dvs probe in acuzare .

Este la fel ca si cand cineva , v-ar suspecta de savarsirea unei infractiuni pe dvs , si desi nu ar avea nicio proba , v-ar ancheta si s-ar lua masuri legale impotiva dvs , doar pe spusele unei persoane . v-ar conveni ? nu cred . este o opinie personala .

Ceea ce ati putea face, e sa va montati sistem de alarma si camere video . Poate asa , veti putea sa identificati autorul , in cazul in care incearca vreun incident .
Santaj, amenintare, distrugere, grup infractional organizat,....DIICOT.
Succes!
Multumesc pentru raspuns, dar martorul principal si chei in noaptea incedieri prima data nu a fost audiat in trei luni mentionez ca sunt cinci persoane care au vazut incendiatorul prima data si nu s-a audiat nimeni. Tot acest conflict cu aceasta persoana este ca soacra ne-a dat noua act ce vanzare pe acea casa si acest individ , are un copil cu o nepoata din partea sotului la care soacra i-a dat si ei o parte de teren de 1000mp ca sa isi constuiasca casa.Dar acest puscarias vrea toata averea de acolo incliusiv si partea care ne-a dat noua. Cu noi nu vorbeste dar ne transmite prin soacra ca el vrea sa se mute neaparat in aceasta casa . Noi tot prin soacra i-am transmis ca ii dau ca sa pot iesi din acest conflict dar sa-mi platesca prima data incendierea care era in valoare de 10000EUR si cheltuielile facute in acea casa. Dar el nu a fost de acord spunand ca nu are bani si sa imi dam ca ne va da el bani cand o avea in rate adica niciodata. Noi i-am transmis ca-i cumparam acea parte de teren cu bani in mana nu in rate numai sa scapam de el din curte, spunand ca nu vinde ca lui ii place mult acolo. Vazand ca nu a obtinut nimic cu cumpararea ne-a transmisc din nou prin soacra ca el se muta cu chirie ca ce ,,cat putem sa ii cerem". A mai trecut vreo doua saptamani si iar a tabarat pe soacra sa ne transmita ca el ne lasa un lant din acela de tigani ca amanet si ca el se mutA ca ce putem noi sa ii facem. Daca cititi mesajele mele de la prima incendiere mentionez ca el nu crezut ca noi avem act si pe data de 08.05.2010 soacra le-a aratat o somatie de la primarie cu plata impozitului si era mentionat si numele nostru dandu-ne act. Pe data de 09.05.2010 la orele 3.30 dimineata ne-a incendiat masina pt. ca ii este spcific acestui individ incendierile pt. ca nu suntem noi primi, la care ne da foc la masin.. A doua oara pe datA de 06.08.2010 sotul a dus niste materiale de constructie acolo. Seara am fost sunata de soacra sa ne transmita sa avem mare grija pt. ca acest individ a reactionat fff. urat ca el nu este de acord ca noi sa facem ceva acolo si chiar spunandu-mi ca putem sa mergem dimineata acolo si sa ii gasim morti. Revenind la inceputul dialogului cel mai bun martor cu multe alte replici este soacra care toate acestea sunt in declaratii de la politie impreuna cu ale unui cumnat care locuieste acolo si le este fff.frica de el ca si la toti ceilalti vecini, din zona. Fiind puscarias cu meserie de incendiator e logic ca stie cum sa procedezeca sa nu il vada nimeni la orele 3-4 dimineata cand toata lumea doarme. Avand in vedere ca a dat de doua ori foc ce sa fac sa mai iau o masina sa pun camera de luat vederi ca sa pot demonstra.Avand o paguba de peste 30000EUR si o datorie la banca de 300EUR lunar timp de 7 ani. Am inteles ca v-a fi si o a treia incendiere probabil una din case, pt. ca o va face pana nu ii voi da act, sau vreun deces nu martori nu probe liber ca pasarea cerului, din contra am inteles de la soacra ca acum chiar are curaj pt. ca nu i-a facut nimeni nimic Recidivistul tot recidivist ramane. Va rog spuneti-mi unde sa ma adresez pana nu ne v-a face alt rau. Multumesc.