Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale infiintare casa schim valutar
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

infiintare casa schim valutar

este cineva care detine sau a detinut o casa de schimb valutar ? Care sunt problemele cu care te intalnesti intr-o astfel de afacere? Care este legislatia care reglementeaza casele de schimb valutar? (infiintarea firmei, disponibilitati financiare, cum stabilesc cursul deschimb atat la vanzare cat si la cumparare?)
Încercaţi Norma 4/2005 a BNR privind efectuarea operaţiunilor de schimb valutar.
[ link extern ]
Art. 13. - Atat la infiintare, cat si pe parcursul desfasurarii activitatii de schimb valutar, disponibilitatile banesti in moneda nationala si/sau valute cotate ale entitatilor prevazute la art. 1 lit. b) trebuie sa fie in echivalent de minimum 75.000 EUR. La stabilirea nivelului disponibilitatilor banesti in echivalent euro vor fi utilizate cursurile de schimb ale pietei valutare comunicate de Banca Nationala a Romaniei in ziua anterioara datei la care se face evaluarea.

Art. 20. - Entitatile isi stabilesc in mod liber cursurile de schimb valutar, atat cele de cumparare, cat si cele de vanzare.