Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... ce este suspendarea???
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

ce este suspendarea???

daca primesc 3 ani cu suspendare pt fals si inselaciune iau 3 ani cu suspendare ce inseamna asta ce pot face si ce nu voi fi liber sau voi fi inchis sau despre ce e vorba ca nu cunosc acest termen aceasta sentinta in ce consta:(
Inseamna ca nu trebuie sa calcati pe "bec" in perioada prevazuta in sentinta de condamnare, altfel se vor cumula pedepsele cu condamnare in regim penitenciar.
Daca veti fi condamnat la 3 ani de inchisoare cu suspendarea executarii pedepsei- nu ii veti executa in detentie-
Urmaza o perioada de incercare dispusa de instanta, iar daca in aceasta perioada mai savarsiti o alta fapta penala, veti fi condamnat cu executarea pedepsei in detentie pentru respectiva pedeapsa, la care se va adauga si pedeapsa a carei executare a fost suspendata.. Aveti mare grije...
In cazul condamnarii la o pedeapsa de 3 ani cu suspendarea conditionata a executarii pedepsei veti avea un termen de incercare de 5 ani, termen care se compune din cuantumul pedepsei aplicate plus un alt termen de 2 ani prevazut de art.83 c.pen.
Astfel, in toata aceasta veti figura in cazier cu aceasta pedeapsa.
Daca in acest interval nu veti savarsi o alta infractiune, dupa cei 5 ani va interveni reabilitarea de drept.
Daca insa in acest interval veti savarsi o alta infractiune, instanta ve revoca suspendarea conditionata a executarii pedepsei, dispunand executarea in intregime a pedepsei in regim de penitenciar, pedeapsa care nu se contopeste cu pedeapsa aplicata pentru noua infractiune, deci se aduna.
MARTA SIMONA PETRE, Avocat