avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 183 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Probleme juridice în afaceri - ... Imprumut intre societati comerciale si/sau asociatii
Discuție deschisă în Probleme juridice în afaceri - contracte între profesionişti

Imprumut intre societati comerciale si/sau asociatii

Mentionez de la inceput ca nu am studiat legislatia pentru ca nu am avut inca timp . Intrebarile ar fi :

1. O societate comerciala poate imprumuta o alta societate comerciala ? Daca da in ce conditii ? Stiu ca un administrator nu se poate imprumuta de la societate pe care o administreaza fiind fapta penala

2. Un ONG poate sa acorde un imprumut unei societati comerciale ? Daca da in ce conditii ?

Va multumesc



Ultima modificare: Joi, 20 Septembrie 2007
colonelu, utilizator
Cel mai recent răspuns: colonelu , utilizator 17:36, 21 Septembrie 2007
societatile pot acorda imprumuturi doar daca au ca obiect de activitate acest fapt.....care e la banci.....deci legal contract de imprumut nu prea.....
Si eu dores un raspuns bine argumentat
Noi vrem sa dam imprumut unei firme - cu care nu avem nici o legatura - un imprumut de 30 000 - 40 000 RON cu dobanda de 5-7 %
Ce lege ne interzice , daca pe statut avem cod caen 652 si 748 ?
pana la urmna se poate sau nu ?
Am intrat pe o gramada de forumuri , dar inca nu m-am lamurit care ar fi baza legala pt care nu pot acorda acest imprumut
Si nu stiu daca neaparat tb autorizatie de la BNR
Adica nici nu e corect ... de la o persoana fizica pot sa iau imprumut , dar de la o societate nu !?
imprumutul in afara creditului bancar are baza legislativa L99/1999
titlul VI - regimul juridic al garantiilor reale imobiliare: "
art.100 - În sensul prezentului titlu, orice persoana, daca nu
primeste depozite, poate vinde pe credit sau poate acorda împrumuturi,
fara a fi aplicabile dispozitiile Legii bancare nr. 58/1998.

Imprumutarea societatii este posibila in contextul reglementarilor
privind activitatea de creditate desf de institutiile financiarE
nebancare - OG 28/2006 titlul I

pt dobanda OG 9/2000 aprobata prin L356/2002

Alte pareri ?
~ Conținut șters la cerere ~
Am o societate care , desi e profitabila , are probleme in a plati obligatiile la stat (TVA , impozit pe venit salarii , contributii sociale) in timp util din cauza faptului ca-mi incasez creantele cu mare intarziiere .

In aceste conditii mai platesc si nenorocitele alea de majorari

Am incercat tinind cont de domeniul de activitate al firmei tot felul de "inginerii" pentru a-mi asigura un cash-flow bun , dar tot am probleme si problemele pe care le am eu le au toti cei care activeaza in respectivul sector de activitate .

Am o alta societate in alt domeniu care nu are acest tip de probleme si are destui bani de rulat , mult mai mult decit e necesar firmei . Vreau de la aceasta societate sa imprumut bani la prima societate ca sa-si plateasca la timp obligatiile la buget .
Ultima modificare: Vineri, 21 Septembrie 2007
colonelu, utilizator

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Imprumuturi intre societati alinutzzzza alinutzzzza Buna ziua.E prima oara cand scriu o intrebare pe acest forum, in speranta ca voi gasi un mic ajutor. Se poate ca o societate sa imprumute o alta societate, ... (vezi toată discuția)
Imprumuturi intre societati cristina1980 cristina1980 buna ziua, o intrebare scurta pentru cine ma poate indruma si pe mine cu un sfat . am doua companiii dar asociatii sunt diferiti, vreau sa fac un imprumut ... (vezi toată discuția)
Imprumut ONU EMIL ONU EMIL Am virat din contul soc. mele mai multe sume in decursul catorva luni catre o alta societate sub forma de imprumut(avea nevoie de plata unor furnizori),La ... (vezi toată discuția)