Forum Discuţii juridice PFA, II, AF - Persoana fizica ... PFA Alocatie
Discuție deschisă în PFA, II, AF - Persoana fizica autorizată, Întreprindere individuală, Asociaţie familială

PFA Alocatie

Buna ziua.va rog frumos sami spuneti daca pot sa prelugesc alocatia pina la 3 ani pentru handicap grav,chiar daca PFA-ul meu a fost radiat la cerere;zic cei de ia registrul comertului;ei spun ca oricum trebuia ori suspendat ori radiat pfa-ul pentru a primi paternitate.in acest caz pot prelungi alocatia?de ce acte am nevoie?si la ce institutie sa apelez
Te intereseaza indemnizatia pentru crestere copil? Atunci
ORDONANŢÃ DE URGENŢÃ nr. 148 din 3 noiembrie 2005 privind susţinerea familiei în vederea creşterii copilului, art.1 (1) prevede: Începând cu data de 1 ianuarie 2009, persoanele care, în ultimul an anterior datei naşterii copilului, au realizat timp de 12 luni venituri profesionale supuse impozitului pe venit potrivit prevederilor Legii nr. 571/2003 privind Codul fiscal, cu modificările şi completările ulterioare, beneficiază de concediu pentru creşterea copilului în vârstă de pâna la 2 ani sau, în cazul copilului cu handicap, de până la 3 ani, precum şi de o indemnizaţie lunară în cuantum de 600 lei sau, opţional, în cuantum de 85% din media veniturilor realizate pe ultimele 12 luni, dar nu mai mult de 4.000 lei.
copilul a implinit deja 2 ani,in 31 Iulie, are handicap grav si ma poarta din institutie in institutie ,toti imi spun ca am dreptul sa prelungesc alocatia dar nu imi spun de ce acte am nevoie si la ce institutie sa apelez ,pentru a beneficia de alocatie.va rog frumos sa imi explicati.Multumesc
Trebuie sa ne adresam la Agentia de Prestatii Sociale din judet (fosta Directia a Muncii).