Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... concediul medical
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

concediul medical

lucrez la un restaurant din bucuresti .sunt in concediu medical de la data de 28.06.2010 pina pe 14.08.2010.Pana acum nu am primit din salariu de 720 lei decat 534 lei.Este normal?:-/
poate fii... depinde cum a fost incadrat acel medical.
ctynn, utilizator
In functie de boala dvs care este trecuta pe certificatul medical puteti primi 75% sau alte procente din salariu.
Verificati codul care este bifat pe certificatul medical, iar pe verso este trecut si procentul aferent, iar apoi puteti face calculul.
Pentru cei 75% nu se retin anumite taxe, ceea ce duce la aproape 100%, asta daca ati avut venituri asemanatoare in ultimele sase luni. Deci nu are legatura cu codul de pe spate. La fel de bine, ca exemplu, la un cm cu cod 100% veti lua mai multi bani decat salariul normal. De ce nu intrebati cum v-au calculat salariul? Sau cereti fluturasul ca acolo vedeti detaliat ce si cum...