Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe venit, ... Calcul concediu de risc
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe venit, CAS, CASS

Calcul concediu de risc

as vrea sa aflu cati bani trebuie sa iau in concediu de risc maternal daca media pe ultimele 6 luni a iesit 1276 brut.Ce impozite imi opreste?Va multumesc.
Calculul indemnizatiei de risc maternal se face astfel:
Indemnizatia neta = cuantumul indemnizatiei de risc maternal – CAS

Cuantumul indemnizatiei de risc maternal = media zilnica a bazei de calcul a indemnizatiei * 75% * numarul de zile lucratoare din concediul medical

Media zilnica a bazei de calcul a indemnizatiei = baza de calcul a indemnizatiei / zile baza de calcul.

Explicatii:
Baza de calcul a indemnizatiei = suma veniturilor realizate in ultimele 6 luni pe baza carora s-a achitat contributia pentru concedii si indemnizatii.
Zile baza de calcul = numarul total de zile lucratare pentru care s-a achitat contributia in ultimele 6 luni.
Cuantumul brut lunar al indemnizatiei de risc maternal este de 75% din baza de calcul
Concediul de risc maternal are caracterul unui concediu medical.
Indemnizatia de risc maternal nu se impoziteaza, se suporta integral din FNUASS.
CAS = din cuantumul indemnizatiei se retin doar 63 lei CAS (contributia de asigurari sociale se calculeaza la salariul minim brut pe economie, astfel: 600*10.5%*nr.zile cm/nr.zile lucratoare in luna).
Tot nedumerita sunt ,am luat in mana 1031 din 1276 ,s-a facut media din ianuarie pana in iunie.Nu am avut concediu medical pana acuma.

ati primit mai sus modul de calcul,acesta din cate stiu se face pe un program de calculator care nu da erori.dar puteti sa mergeti la cei responsabili sa cereti lamuriri,sunt obligati sa vi le dea
o intrebare am.in luna iulie a fost prima luna de concediu de risc maternal.IN luna august cum se calculeaza concediul ,se ia in calcul iulie sau tot pe ultimele sasa luni lucrate? SI cum as putea verifica daca am primit suma corecta fara sa intreb la firma pt ca sefa mea ii mai nebuna si daca afla ca ma interesez ii instare sa nu imi dea banii pe lunile urmatoare.SALARIUL brut pe ultimrle sase luni a iesit 1276 nu inteleg de ce am luat net 1031?.astept un raspuns urgent,va rog.
cristina micuta, utilizator
cristina micuta a scris:

o intrebare am.in luna iulie a fost prima luna de concediu de risc maternal.IN luna august cum se calculeaza concediul ,se ia in calcul iulie sau tot pe ultimele sasa luni lucrate? SI cum as putea verifica daca am primit suma corecta fara sa intreb la firma pt ca sefa mea ii mai nebuna si daca afla ca ma interesez ii instare sa nu imi dea banii pe lunile urmatoare.SALARIUL brut pe ultimrle sase luni a iesit 1276 nu inteleg de ce am luat net 1031?.astept un raspuns urgent,va rog.