Forum Discuţii juridice Executare silită decizie a instantei
Discuție deschisă în Executare silită

decizie a instantei

decizia instantei pronuntata intr-un dos de faliment prin care a obligat administratorul societatii debitoare sa suporte pasivul acesteia este executorie, conf art. 720 ind 8 Cpc?
mentionez ca nu a fost formulat recurs.

in aceste conditii poate fi solicitata incuviintarea executarii silite, titlul fiind decizia tribunalului?
Titlul este executoriu de drept, cu atât mai mult cu cât este irevocabil prin nerecurare.Trebuie doar să legalizaţi sentinţa dată de judecătorul sindic şi să mergeţi la un executor judecătoresc cu o cerere de executare silită, acesta urmând să solicite instanţei de executare încuviinţarea executării.