Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe profit suspendare executare act administrativ fiscal
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe profit

suspendare executare act administrativ fiscal

buna ziua
sunt in perioada unui control fiscal si astept din clipa in clipa sa mi se emita decizia de impunere prin care statul ma va obliga la o suma foarte mare de bani. poate cineva sa-mi spuna cam in cat timp (zile) ma poate executa statul? Din practica cam in cat timp pot obtine suspendarea executarii actului, dupa depunerea contestatiei?
va multumesc
Suspendarea executarii se face in procedura de urgenta;
Se poate solutiona in minim2-3 saptamani ,asta daca va face-ti bine actiunea, Daca introduceti inatai, rapid contestatia la ex silita si daca la cererea de suspendare va calculati singur cautiunea de 10% si o si depuneti la dosarul cauzei pt a fi deja la primul termen de judecata;
Dupa ce va fi admisa suspendarea scoateti repede o copie dispozitiv si o prezentati la administratia financiara.
PREAMBUL:
Baza legala: OG 92/2003 rep-codul de procedura fiscala (CPF)

1. Actul administrativ fiscal , este actul emis de organul fiscal competent privind stabilirea, modificarea sau stingerea drepturilor si obligatiilor fiscale, exemple de acte administrativ fiscale:
- solutia fiscala individuala anticipata (= o solutie fiscala emisa de anaf la cererea contribuabilului);
- acordul de pret in avans (= solutia data de anaf privind preturile de transfer in cazul tranzactiilor efectuate intre persoane afiliate);
- decizie de impunere
- decizie referitoare la obligatiile de plata accesorii;
- titlu executoriu;
- somatie;
- adresa de infiintare a popririi;
- etc.

2. Impozitele, taxele, contributiile si alte sume datorate bugetului general consolidat se stabilesc astfel (art.85, CPF):
- prin declaratia fiscala (se depune de catre contribuabil);
- prin decizie emisa de organul fiscal (se emite de catre organul fiscal competent).

3.Decizia de impunere (= act administrativ fiscal) se emite de organul fiscal competent, ca urmare a:
- efectuarii unei inspectii fiscale (=control fiscal) in baza intocmirii unui RIF (= Raport de Inspectie Fiscala)(art.109, CPF).
NOTA:
- propria declaratie a contribuabilului este asimilata unei decizii de impunere (art.109, CPF)

4. Colectarea creantelor fiscale se face in temeiul unui:
- titlu de creanta (= Decizia de impunere;Declaratia fiscala a contribuabilului Declaratia vamala; Procesul verbal de constatare si sanctionare a contraventiilor ( "Procesul verbal de amneda"); Hotararea judecatoreasca...
- titlu executoriu (= se intocmeste de catre organul fiscal competent in baza titlului de creanta=TITLU DE CREANTA devine TITLU EXECUTORIU la data la care creanta fiscala este scadenta) (CPF, art.141)

5. REGULI PRIVIND EXECUTAREA SILITA (CPF, art.142)
- executarea silita incepe prin comunicarea SOMATIEI;
- somatia este insotita de un exemlar al TITLULUI executoriu;
- daca in termen de 15 zile de la comunicarea somatiei , nu se stinge debitul (= nu se achita impozitul datorat la stat) se continua masurile de executare silita.

6.SUSPENDAREA, INTRERUPEREA sau INCETAREA EXECUTARII SILITE:
- suspendarea ( de catre instanta; prin aprobarea esalonarii la plata; in conditiile art.156 CPF (=aporbarea de organul fiscal a platii integrale in termen de 6 luni a creantei din veniturile bunului imobil urmarit)...;
- intreruperea (insolventa sau cazurile expres prevazute de lege);
- incetarea (stingerea obligatiilor; desfiintarea titlului executoriu; alte cazuri prevazute de lege)

7. CONTESTAREA actelor administrativ fiscale in speta a EXECUTARII SILITE:
- contestatia se poate face impotriva executarii silite;
- dar se poate face si impotriva titlului executoriu in temeiul caruia a fost pornita executarea;
- nu sunt aplicabile dispozitiile art.403, alin (4) din cpc privind suspendarea provizorie prin ordonanta presedintiala.
Contestatia se introduce la instanta judecatoreasca competenta si se judeca in procedura de urgenta (CPF, art.172)

CONCLUZIE:
- RIF-ul si DECIZIA de IMPUNERE au termen de plata 15 zile de la data comunicarii;
- SOMATIA si TITLU EXECUTORIU au termen de plata 15 zile de la data comunicarii.
- SUSPENDAREA EXECUTARII SILITE se poate face la instanta competenta conform celor scrise mai sus de catre d-na avocat.

CONTESTATIA la executarea silita se face in 15 zile (sub sanctiunea decaderii) de la data cand:
- contestatarul a luat la cunostinta de executarea ori de actul de executare pe care-l contesta, din comunicarea somatiei sau din alta instiintare primitaori, in lipsa acestora, cu ocazia efecturarii executarii silite sau in alt mod (CPF, art.173)
nu este vorba de executare silita in sine.
in primul rand, in urma controlului, anaf-ul imi va emite o decizie de impunere prin care ma va obliga sa platesc o suma de bani.
ulterior eu ar trebui sa fac o contestatie impotriva actului administrati, care se depune la anaf. in paralel ar trebui sa depun si o actiune pentru suspendarea executarii actului administrativ, in baza legii Contenciosului administrativ.
pe mine m-ar interesa cam care ar fi termenul de judecare al cererii de suspendare a executarii actului administrativ.
va multumesc