Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale Legea 31/90
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

Legea 31/90

Buna! Exista cumva vreo modificare recenta in ceea ce priveste raspunderea personala a administratorului? Multumesc!
Nu. Raspunderea personala a administratorului exista numai in procedura insolventei, in caz de societati cu raspundere limitata sau SA. Raspunderea administratorului este nelimitata si solidara cu a societatii în cazul societatilor in comandita, pe toata durata existentei lor, iar daca administratorul este si asociat, in cazul societatilor in nume colectiv.
av. Andrasoni Diana
Multumesc, m-am lamurit si eu. Auzisem ca s-ar fi modificat ceva in Legea 31/90 cu privire la raspunderea personala a administratorilor, dar de fapt am gasit in OUG 54/2010 modificarile aduse raspunderii personale a reprezentantilor legali, fiind modificate prevederile Codului de procedura fiscala si nu prevederile Legii 31/90.
Asa cum ati remarcat incepand cu 01 iulie 2010 a intrat in vigoare OUG 54/2010 care modifica Codul de procedura fiscala (CPF) dar si Legea 31/1990 rep.

NOTA:
- Reprezentantul legal al unei societati comerciale este si administratorul acesteia.

PRIN URMARE:
- modificarile aduse de OUG 54/2010 CPF , pct.1 se refera la modificari privind raspunderea personala si a administratoilor societatilor comerciale;
- nu numai Legea 31/1990 rep . reglementeaza activitatea si raspunderea administratorilor dar si CPF face acest lucru, astfel la art.27, asa cum a fost modificat prin OUG 54/2010 se prevede in noua forma:
(1)Răspund solidar cu debitorul următoarele persoane:
a)asociaţii din asocierile fără personalitate juridică, inclusiv membrii întreprinderilor familiale, pentru obligaţiile fiscale datorate de acestea, în condiţiile prevăzute la art. 20, alături de reprezentanţii legali care, cu rea-credinţă, au determinat nedeclararea şi/sau neachitarea obligaţiilor fiscale la scadenţă;
b)terţii popriţi, în situaţiile prevăzute la art. 149 alin. (9), (10), (12) şi (15), în limita sumelor sustrase indisponibilizării.
(2)Pentru obligaţiile de plată restante ale debitorului declarat insolvabil, în condiţiile prezentului cod, răspund solidar cu acesta următoarele persoane:
a)persoanele fizice sau juridice care, anterior datei declarării insolvabilităţii, cu rea-credinţă, au dobândit în orice mod active de la debitorii care şi-au provocat astfel insolvabilitatea;
b)administratorii, asociaţii, acţionarii şi orice alte persoane care au provocat insolvabilitatea persoanei juridice debitoare prin înstrăinarea sau ascunderea, cu rea-credinţă, sub orice formă, a activelor debitorului;
c)administratorii care, în perioada exercitării mandatului, cu rea-credinţă, nu şi-au îndeplinit obligaţia legală de a cere instanţei competente deschiderea procedurii insolvenţei, pentru obligaţiile fiscale aferente perioadei respective şi rămase neachitate la data declarării stării de insolvabilitate;
d)administratorii sau orice alte persoane care, cu rea-credinţă, au determinat nedeclararea şi/sau neachitarea la scadenţă a obligaţiilor fiscale;
e)administratorii sau orice alte persoane care, cu rea-credinţă, au determinat restituirea sau rambursarea unor sume de bani de la bugetul general consolidat fără ca acestea să fie cuvenite debitorului.
(3)Persoana juridică răspunde solidar cu debitorul declarat insolvabil în condiţiile prezentului cod sau declarat insolvent dacă, directori indirect, controlează, este controlată sau se află sub control comun cu debitorul şi dacă este îndeplinită cel puţin una dintre următoarele condiţii:
a)dobândeşte, cu orice titlu, dreptul de proprietate asupra unor active corporale de la debitor, iar valoarea contabilă a acestor active reprezintă cel puţin jumătate din valoarea contabilă a tuturor activelor corporale ale dobânditorului;
b)are sau a avut raporturi comerciale contractuale cu clienţii şi/sau cu furnizorii, alţii decât cei de utilităţi, care au avut sau au raporturi contractuale cu debitorul în proporţie de cel puţin jumătate din totalul valoric al tranzacţiilor;
c)are sau a avut raporturi de muncă sau civile de prestări de servicii cu cel puţin jumătate dintre angajaţii sau prestatorii de servicii ai debitorului.
(4)În înţelesul alin. (3), termenii şi expresiile de mai jos au următoarele semnificaţii:
a)control - majoritatea drepturilor de vot, fie în adunarea generală a asociaţilor unei societăţi comerciale ori a unei asociaţii sau fundaţii, fie în consiliul de administraţie al unei societăţi comerciale ori consiliul director al unei asociaţii sau fundaţii;
b)control indirect - activitatea prin care o persoană exercită controlul prin una sau mai multe persoane.

(la data 23-Jun-2010 Art. 27 din titlul II, capitolul I modificat de Art. XI, punctul 1. din Ordonanta urgenta 54/2010 )

IN CONCLUZIE:

Sunt modificari recente ale legii in ceea ce priveste raspunderea admnistratorilor societatilor comerciale !