avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 190 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice PFA, II, AF - Persoana fizica ... Stagiu de cotizare complet, punctajul raport 10.5 / ...
Discuție deschisă în PFA, II, AF - Persoana fizica autorizată, Întreprindere individuală, Asociaţie familială

Stagiu de cotizare complet, punctajul raport 10.5 / 31.3

HOTÃRÂRE
pentru modificarea Anexei nr.2 la Hotărârea Guvernului nr.791/2010 pentru modificarea şi completarea Normelor metodologice de aplicare a Legii nr. 571/2003 privind Codul fiscal, aprobate prin Hotărârea Guvernului nr. 44/2004, precum şi pentru aprobarea Normelor metodologice de aplicare a prevederilor art. III din Ordonanţa de urgenţă a Guvernului nr. 58/2010 pentru modificarea şi completarea Legii nr. 571/2003 privind Codul fiscal şi alte măsuri financiar-fiscale


În temeiul art. 108 din Constituţia României, republicată,

Guvernul României adoptă prezenta hotărâre.

Articol unic – Anexa nr.2 la Hotărârea Guvernului nr.791/2010 pentru modificarea şi completarea Normelor metodologice de aplicare a Legii nr. 571/2003 privind Codul fiscal, aprobate prin Hotărârea Guvernului nr. 44/2004, precum şi pentru aprobarea Normelor metodologice de aplicare a prevederilor art. III din Ordonanţa de urgenţă a Guvernului nr. 58/2010 pentru modificarea şi completarea Legii nr. 571/2003 privind Codul fiscal şi alte măsuri financiar-fiscale, publicată în Monitorul Oficial al României, Partea I, nr.542 din 3 august 2010, se modifică după cum urmează:

1. Alineatul (1), litera f) de la articolul 1 se modifică şi va avea următorul cuprins:
“ f) veniturile din transferul proprietăţilor imobiliare din patrimoniul personal; “

2. Articolul 12 se modifică şi va avea următorul cuprins:
„Art.12 - (1) Stagiul de cotizare realizat de persoanele prevăzute la art. 5 alin. (1), în sistemul public de pensii şi alte drepturi de asigurări sociale îl constituie perioada pentru care s-a datorat şi plătit contribuţia individuală de asigurări sociale.
(2) Pentru persoanele prevăzute la art. 5 alin. (1), la determinarea punctajului lunar se utilizează suma obţinută în urma aplicării asupra venitului net care a constituit bază de calcul a contribuţiei individuale de asigurări sociale, a raportului dintre cota de contribuţie individuală de asigurări sociale şi cota de contribuţie de asigurări sociale aprobată pentru locuri de muncă în condiţii normale.”


PRIM – MINISTRU
Emil BOC

Alte discuții în legătură

Ordonanta de urgenta nr. 59/2010 pentru modificarea legii nr. 571/2003 nana76 nana76 Au apartut normle metodologice referitoare la aceasta ordonanta? Eu am vazut undeva pe site, dar si un anunt la TV ca s-a abrogat. Stie cineva mai mult ... (vezi toată discuția)
Impozit tichete de masa terecote terecote nu stiu sa gasesc normele de aplicare a legii date pentru acordarea tichetelor de masa, in privinta impozitului .... care nu stiu sigur de la cine se retine , ... (vezi toată discuția)