Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... furt intre soti
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

furt intre soti

Buna ziua, sunt in proces de divort cu sotul meu(la inceput). Eu am intentat actiunea deoarece de apropape un an incepuse sa consume destul de des alcool si devenea vilent(spargea prin casa, batai, amenintari...)Avem 2 copii minori (de 4 ani, respectiv de 1 an). Intr-o zi am fost plecata in vizita la mama si cand am venit acasa nu mi-a mai dat voie in casa (eram insotita de unul dintre copii). Am anuntat politia si, in cele din urma s-a mutat la parintii lui. Intr-o zi, pretinzand ca-si ia hainele si sculele de lucru a luat mai multe bunuri comune printre care sitoata mancarea existenta in frigider inclusiv dulciurile copiilor. Cand am fost la politie sa depun plangere mi s-a raspuns"Ce doamna vreti sa va dau eu mancarea?" Ce pot face in aceasta situatie? Ca iala nu o pot schimba(ca tot politia mi-a spus ca poate veni oricand si cu oricine in casa) iar sa obtin un ordin presedential cica dureaza. Astept un sfat. Va multumesc
Ordinul de care vorbiti nu dureaza chiar asa de mult pana sa-l obtineti doar ca trebui sa depuneti mai rapid actiunea.
Se poate preschimba termenul de judecata...
Vorbiti cu avocatul dvs. despre acest aspect si vedeti cat va costa procesul in caz de urgentare a solutionarii cauzei...

Inteleg ca sotul nu va permite accesul in casa desi aveti domiciliul acolo.
Poate ca ar trebui ca politia sa va ajute in aceasta chestiune intrucat aveti dreptul de a intra in casa.Incercati sa mergeti cu avocatul pe care l-ati consultat la politie pentru a se gasi o varianta in favoarea dvs.
Cat priveste furtul mancarii politia chiar nu va poate ajuta la modul concret.

avocat Claudiu Lascoschi
Va multumesc pentru sfatul dvs.Actiunea de divort a fost inaintata vineri. Sotul meu nu mai locuieste aici. S-a mutat la parintii lui numai ca eu am ramas singura in casa(la curte) cu 2 copii si-mi este teama sa nu vina beat (deoarece, conform legi are acest drept, fiind bun comun) si sa-mi creeze probleme. Iar cu furtul bunurilor comune cum ramane? (masa, rasteuri, toate pasarile din curte, betoniera...). El le-a luat, a plecat, m-a lasat cu 2 copii (eu nu muncesc deoarece stau acasa cu copii), facturile vin pe numele lui iar eu le-am platit (inclusiv perioada cand a stat aici) nici macar nu a trecut sa-si vada copii. Oare nu exista o obligatie, cel putin morala, fata de copii, de a-i ajuta(pampers, lapte...)Este parinte ca si mine si vis-a-vis de ei avem aceleasi obligatii.Casatoria se desfce din momentul hotararii judecatoresti, nu? va multumesc si scuze dar evenimentul este recent si sunt revoltata.
introduceti in instanta o ordonanta presedintiala care sa aibe efect pana la pronuntarea hotararii de divort.
tudosoiu a scris:

Va multumesc pentru sfatul dvs.Actiunea de divort a fost inaintata vineri. Sotul meu nu mai locuieste aici. S-a mutat la parintii lui numai ca eu am ramas singura in casa(la curte) cu 2 copii si-mi este teama sa nu vina beat (deoarece, conform legi are acest drept, fiind bun comun) si sa-mi creeze probleme. Iar cu furtul bunurilor comune cum ramane? (masa, rasteuri, toate pasarile din curte, betoniera...). El le-a luat, a plecat, m-a lasat cu 2 copii (eu nu muncesc deoarece stau acasa cu copii), facturile vin pe numele lui iar eu le-am platit (inclusiv perioada cand a stat aici) nici macar nu a trecut sa-si vada copii. Oare nu exista o obligatie, cel putin morala, fata de copii, de a-i ajuta(pampers, lapte...)Este parinte ca si mine si vis-a-vis de ei avem aceleasi obligatii.Casatoria se desfce din momentul hotararii judecatoresti, nu? va multumesc si scuze dar evenimentul este recent si sunt revoltata.

Puteti cere pe cale de ordonanta presedintiala obligarea lui la plata pensiei de intretinere in cadrul unui nou proces.
In acest fel veti primi pensia pana la solutionarea divortului.

Daca bunurile sustrase erau bunuri proprii ale lui nu aveti ce face.
Daca erau bunuri comune se va rezolva in cadrul partajului judiciar...

avocat Claudiu Lascoschi
Va multumesc foarte mult iar maine am sa-i cer avocatului meu sa faca acest lucru.